Uçak Motoru Nedir? Nasıl Çalışır?

Uçak Motoru Nedir? Nasıl Çalışır?

Uçak Motoru Nedir? Nasıl Çalışır?

Uçak Motoru Nedir? Nasıl Çalışır?

Birinci kuşak olarak adlandırılmakta oaln uçaklar, otomobil motorlarını andıran motorlar ile çalışan pervaneli bir mekanizmaya sahiptiler. Ancak zaman içinde bu durum değişti. Hava ulaşımı baz alındığı zaman en büyük gelişmelerden biri 1952 yılı içerisinde turbojet yani tepkili motorları kullanılmaya başlaması ile oldu. Pervaneli motorlar ile tepkili motorların kendilerince üstünlükleri olduğu gibi aynı zamanda eksiklileri de vardı. Her iki motorun da iyi yanlarının tek bir motor üzerinde birleştirmeye çalışıldığı birçok kez görülmüştür.

Peki; uçak motoru nedir? nasıl çalışır?

Bu dönem içinde en sık kullanılan uçak motoru turbofan olarak bilinmekte olan uçak motorudur. Bu uçak motorları türbinlere bağlı olarak bulunan büyük bir fan ve aynı zamanda da oldukça yüksek bir miktarda debi ile havayı, tepkili uçak motoru çevrelemekte olan bir kanal içinde akmaya zorlamaktadır. Bu debi ile hava fan kanalları arasından geçerek daha yüksek bir hıza kavuşarak dışarı çıkar, bu hava uçak motorunun toplam tepkisini son derece önemli bir miktarda arttırmaktadır. Turbofan uçak motoru, belirlinmiş bir güç oluşturmak için çok daha düşük bir hız ile hareket etmekte olan daha çok miktarlarda havanın, daha da hızlı bir şekilde hareket etmekte olan çok daha az ölçüde havadan çok daha büyük tepkiler oluşturma ilkesi baz alınarak tasarlanmıştır. İlk üretilen ticari turbofan uçak motoru 1955 yılı içerisinde denenmiş ve başarılı olmuştur.

Bir uçak üzerindeki turbofan yani tepkili motor, daha az verimli olan bir turbojet uçak motoru üzerinden, fanı örtmekte olan tombulca görünüşe sahip bir motor kapsamında kolay bir şekilde ayırt edilebilmektedir. Bir turbojet uçak motoru tarafından üretilmekte olan tepki, uçak motoru tarafından ses hızı baz alındığı zaman yaklaşık olarak iki katı kadar hesaplanmaktadır bu durum egzoz gazları nedeniyle kaynaklanır. Bir turbofan uçak motoru tarafından oldukça yüksek bir şekilde hızlı egzoz gazları, fan içerisinden geçen daha küçük hızlı hava ile karşılaşmakta ve bu sayede motorun gürültüsünü önemli bir ölçüde azaltmaktadır.

Uçak Motoru Nedir? Nasıl Çalışır?

Uçak Motoru Nedir? Nasıl Çalışır?

Yeni gelişen soğutma teknikleri motorun yanma odası tarafındaki çıkışında bulunmaktadır. Gaz sıcaklığı bu kısımlarda 1500 derecenin üzerine kadar yükselebilmektedir. Böylece uçağın verimi son derece önemli bir artış içine girmektedir. Uçaklar için teknoloji her geçen gün gelişmektedir. İki motorun bir araya getirilmesi uçakların hızı için büyük bir yarar sağlamıştır. Zaman içinde daha fazla gelişmesi de beklenmektedir.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir