Uçaklar Hangi Bölümlerden Oluşur?

Uçaklar Hangi Bölümlerden Oluşur?

Uçaklar Hangi Bölümlerden Oluşur?

Uçaklar Hangi Bölümlerden Oluşur?

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için çoğu zaman taksi yada metro kullanmaktayız. Daha yakın ama birazda uzak mesafeler için otobüsler en çok tercih ettiğimiz ulaşım araçları arasında. Ancak bizim için çok daha uzak olan mesafelere günlerce yolculuk yapmak istemediğimiz için en pratik araç uçaktır. Bunun nedeni yeryüzünü şekillerinden kaynaklı olmaktadır. Aynı zamanda uçağın hızı ile yeryüzündeki hiçbir aracın hızı aynı olamaz. Uçak ile yeryüzündeki motorlu araçların sürtünme hızı oldukça farklıdır.

Uçak  keşfedilme tarihi bakımdan yakın bir tarihte kullanılmaya başlamasına rağmen çok hızlı bir şekilde gelişmiştir. Günümüzdeki teknoloji ve bilim ulaşım sektörünün uçaklar ile birlikte gelişmesinde büyük bir rol oynamıştır. Özellikle uçaklar uzun mesafelerde güvenli bir şekilde yolculuk yapmayı sağlamıştır. Şöyle bir düşünüldü zaman yeryüzünde havada olduğundan çok daha fazla kazanın yaşandığı istatiksel olarak da kanıtlanabilmektedir. Uçaklar sadece insan taşımak için kullanılmamaktadır. Aynı zamanda birçok amaca hizmet etmek için uçaklardan yararlanılmaktadır. Savaş sanayinde taşıma sanayinde kargo sanayinde aktif bir şekilde uçaklardan yararlanılmaktadır.

Peki; uçaklar hangi bölümlerden oluşur?

Uçaklar Hangi Bölümlerden Oluşur?

Uçaklar Hangi Bölümlerden Oluşur?

Bir uçak hangi amaca hizmet ederse etsin mutlaka ve mutlaka beş temel kısımdan oluşmaktadır.

  • Bu uçak kısımların başında gövde vardır. Uçağın diğer kısımlarınım hepsi gövdeye bağlı bir şekilde bulunmaktadır. Gövde aynı zamanda uçağın çekirdeği olarak da ele alınmaktadır. Yolcu, yük, uçak personeli, iniş takımı, yakıt tankeri ve bazı uçaklar için motor da gövde de bulunmaktadır. Bunun yanında uçağın en sağlam kısmının aslında gövde yani çekirdek kısmı olması gereklidir. Birçok insan sağlam olması gereken kısım uçuş esnasında sık kullanılan kanatlar olması gerektiğini düşünse de asıl önemli parça uçağın gövdesidir
  • Diğer bir önemli kısım ise kanatlar uçağın havada kalabilmesi için kanatlara ihtiyaç vardır. Uçağın kendini taşıması için gerekli sağlam bir kanat sistemi şarttır. Genel olarak bakıldığında uçak kanatlarının fiziksel yapısı incelendiğinde üst kısımlarını şişkin, alt kısımlarını ise tamamen düz bir şekilde olduğu gözlemlenmiştir. Bu sayede hava rahat bir şekilde kanatların üzerinden akıp gitmektedir. Bu yapının amacı hava basıncı ile ters bir orantının yakalanmasını sağlamaktır. Uçağın kanatlarının alt kısmına düz olmadı uçağın asıl havalanma nedenidir. Sağ ve sol tarafta birer adet kanat bulunmaktadır. Küçük 1 kanatta en arka tarafta bulunmaktadır. Uçağın asıl hareketli kısmı en arkada bundan bu kanattır.
  • Uçağın kısımlarından birisi de kuyruk kısmı olarak bilinmektedir. Kuyruk kısmı üzerinde iki yüzeyi vardır. Bunlar düzey ve yatay olarak bilinen stabilize iki yüzeyden meydana gelmektedir. Dik ve yatay bir şekilde olan bu bölüm uçağın dengesini sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir bölümdür. Aynı zamanda bu bölümde uçağın bir diğer kanadı da bulunmaktadır. Uçağın sağa ve sola dönüşleri bu kanat ile mümkündür.
  • Uçağın en önemli kısımlarından birisi de iniş takımıdır. İniş sırasında açılarak yerlere tekerleklerin sürtünmesi ile uçak yavaş bir şekilde yazılır ve pilotun uçağı bir araba gibi kullanması mümkün hale gelir.
  • Uçağın en son kısmı da ve en önemli kısmı da motordur. Her uçak için farklı bir motor kullanılmaktadır. Çünkü uçağın hangi amaca hizmet ettiği oldukça önemlidir. Roketler için ve taşıma araçları için kullanılan motorun gücüyle insan taşımada kullanılan motorun gücü asla ve asla bir olmayacaktır.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir