Ütü Ne Zaman ve Kim tarafından İcat Edildi?

Ütü Ne Zaman ve Kim tarafından İcat Edildi?

Ütü Ne Zaman ve Kim tarafından İcat Edildi?

Ütü Ne Zaman ve Kim tarafından İcat Edildi?

17-19. yüzyıllar arası insanoğlu kıyafetlerin düzlenmesi için değişik yöntemlerde ütü yapmaya çalıştılar. Bir çok denemeden sonra 1882 yılında ütü icadı yapıldı. Bu ütüyü ısıtmak için elektrikten yardım alındı ve iki tabaka arasındaki elektrik sayesinde ısınıyordu.

Ütüyü Kim Buldu?

Ütünün taban kısmını ısıtan ilk elektrikli ütüyü bulan kişi, Henry W. Seely’dir. Bu ütü 1883 senesinde kablosuz hale getirildi. Kablosuz ütü, daha güvenilir bir hale geldi. Günümüzde ki ütünün çalışma sistemiyle neredeyse birebirdi. Bu ütü prize takılıp ısıtılırdı. Daha sonra prizden çıkarılıp kullanılırdı. Elektriksiz ütü için yapılan çalışmalar boşa çıktı. Çünkü dayanıksız ve pahalıydı. Elektriğinde yaygın olmaması ve satılmaması nedeniyle başarıya ulaşılamadı.  Yapılan ütüler zaman içerisinde geliştirildi. Kuru temizleme şirketi 1926 senesinde buharlı ütü üretimini gerçekleştirdi. Buharlı ütünün ismi ise Eldez’di. Bu ütü de başarısız oldu. Çünkü insanlar bu ütüyü kullanmadılar. Geçmişten günümüze ütüler gelişti ve kullanılan ütülerin çoğu buharlıdır.

Ütü Nasıl Bulundu?

İnsanoğlu kıyafetlerin kırışıklığından kurtulmak için senelerce uğraş gösterdi. Uzun uğraşlar sonucu farklı fikirler ürettiler. Önceleri mermer, cam ve odun gibi çeşitli aletlerden yararlandılar. Ütünün buluşu, taşların ıslatılarak kıyafetlerin üstünde gezdirilmesiyle bulundu. 17. yüzyılda ilk saplı demir ütü kullanılmaya başlandı. Bu ütüler ocaklarda ısıtılırdı. Daha sonra içi oyuk ütülerle yer değiştirdiler. Bu ısıtıcıların 19. yüzyılda sobada ve ocakta kızdırılarak kullanılması standart bir hale geldi.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir