Uzun Vadeli Hisse Senedi

Uzun Vadeli Hisse Senedi

 

uzun-vadeli-hisse-senedi

En iyi yatırım araçlarından biri de hisse senetleridir. Taktik ve kuralları iyi bildiğinizde yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Getirisi yüksek sektörleri seçip iyi bir araştırmanın ardından hisse senedi ya da hisse senetlerinizi internet bankacılığı işlemlerinin yatırım menüsünden satın alıp satışa çıkarabilirsiniz. Kısa, orta ve uzun vadeli hisse senetleri vardır. Güvenilir ve uzun süreçte daha sağlam getirisi olan hisse senetleri, Borsa İstanbul’da uzun vadeli olarak tanımlanır. Durumu net olmayan gün içinde sürekli dalgalanan ve çok güvenilmeyen kağıtlar günlük ve kısa vadede işlem görmektedir.

Uzun vadeli yatırım yapmak isteyenler sermayesi büyük olan hacimli şirketlere yönelir. Bu bakımdan senedini alacağınız şirketi detaylı araştırmanız önemlidir. Uzun vadeli yatırımlarda, yatırımcının seçtiği kağıtlar önem taşır. Uzun bir süre kağıtlarını bozdurmayacağı için birkaç farklı sektörden birkaç farklı hisse senedini yatırım portföyüne eklemelidir. Mesela inşaat sektöründen bir hisse senedi, gıda sektöründen bir veya iki hisse senedi, tekstil sektöründen bir hisse senedi gibi bir kombinasyon riski en aza indirecektir.

Kağıtlardan biri düşüşte ise diğerleri imdada yetişerek zararı önleyecektir. Uzun vadeli yatırım yapıyorsanız hisse senetlerinizi hiç almamış gibi unutmalısınız. Acil para ihtiyacında onları bozdurmak kayba uğratabilir. Ya da bu hiç mümkün olmayabilir. Uzun vadeli hisse senedi yatırımı minimum 1 sene olmalıdır. Daha uzun süreye yayılan yatırımlar da söz konusudur. Uzun vadeli hisse senedi alırken İMKB-30 endeksindeki kağıtlara yönelmek daha akıllıca olacaktır. Şirketin geleceğinin iyi olduğunu görmelisiniz. Şirketin gelecekte alacağı yatırım ve karları öngöre bilmelisiniz.

Kağıdı ucuzken almalısınız. Taban fiyatına yakınken hisseleri toplayabilirsiniz. Sürecin sonunda tavan fiyatları gördüğünüzde hisselerinizi elden çıkarabilirsiniz. Burada sabır çok önemlidir. Acemice davranmamalısınız. Bize göre en az 1 sene beklemeniz gerekir. Şirketin geçmişe dönük verdiği temettüleri ve grafikli fiyat performanslarını inceleyin. Yatırımcısını üzmüş mü, tatmin mi etmiş inceleyin. Kulaktan dolma bilgiler ve yakın çevrenizin tavsiyelerini ikinci plana atın. X şirketini ele alın. 2 sene önce kağıtların fiyatı neymiş, 1 sene öncesine dönün ve hangi fiyata gelmiş öğrenerek fikir edinin.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir