Vietnam Bayrağının Anlamı ve Tarihi

Vietnam Bayrağının Anlamı ve Tarihi

Vietnam Bayrağının Anlamı ve Tarihi

Vietnam Bayrağının Anlamı ve Tarihi

Fransa’nın sürekli askeri istilalarından sonra 1859 yılından 1885 yılına kadar vietnam ögürlüğü kademeli bir şekilde azaldı ve ülkenin tahmininde Çin Uygarlığı dahil Fransa tarafından sömürgeleştirdi. Fransa vietnamın sömürgesi olarak elinde tutuğu dönem’de Vietnam için Bayrağın sol üst köşesinde sarı bir zemin’den oluşan özel bir bayrak kullandı. Ortasında sarı renkli bir yıldız bulunan kırmızı bayrak’da Vietnamın ilk bayrağı olarak 1940 yılında tasarlandı. Bu bayrak ilk kez Fransız yöntimine karşı yapılan devrim sonrasından kullanıldı. Bayrakta bulunan kırmızı renk Vietnamda’ki sosyalizmi ve aynı zamanda vatan için kendilerini veda etmiş kişileri sembolize eder. Ayrıca bayrak’da bulunan 5 köşeli yıldız 5 kategoriden oluşan sosyal tabakaya ibaret eder.

Bunlar vietnam’da sosyalizmin direği olan çiftçiler, gençler, akademisyenler, askerler ve işçilerdir. 1941 yılında ikinci dünya savaşı sırasında japonya vietnamı işgal etti. Aynı yıl çin’in önderliğinde işgale karşı vietnam kurtuluş ordusu ortaya çıktı. Sarı yıldızlı kırmızı bayrak Fransa sömürüsü ve Japonyaya karşı kurulan bağımsızlık direğinin sembolü oldu. Bu mücadele sonrasında 2 eylül 1945 tarihinde o çinin kendini devlet başkanı olarak ilan edip Anoidim Vietnam Demokratik cumhuriyetini kurdu. 5 Eylül 1945 tarihinde’de devlet başkanı oçinin bayrağın üzerinde her hangi bir değişiklik yapmadan Vietnam’ın ulusal bayrağı olarak ilan etti ve böylece bu bayrak vietnamın ik resmi bayrağı olarak kabul etti. Vietnam’ın sosyalist kuvvetleri ve destekçileri eşğind Fransız kuvvetleri arasında 1946’da başlayan çin hindi Fransız savaşı eylül 1954’e kadar devam etti.

Aynı yıl savaşan taralar arasında cenevre’de alınan karar ile Fransız sömürgeleri parçalandı ve çin hindi’de çin sömürgeleri bitmiş oldu. Bu atnlaşmaya bağlı olan vietnam olamk üzere 2’ye ayrılıp silahtan barındırılmış bir bölge oluşturuldu. Böylece vietnam bölündü ve Hoçinin de Kuzey Halk cumhuriyeti kuruldu. Kominist olmayan vietnamlılar ise vietnam batı bölgesini kontrol altına aldı.

Bölünmenin sonucu Kuzey Vietnamda sarı yıldızlı kırmızı bayrak kabul edildi. Ancak bayrak’da ufak bir değişiklik yapılarak Sarı yıldız biraz daha genişletildi. Güney vietnamın ise sarı renkte orasında kırmızı 3 şerit geçmektedir. Vietnam iki ayrı devlete bölündükten sonra Çin ve eski sovyetler birliği vietnama ve Amerika Birleşik Devletleri Güney’e destek verdi. 1956 yılında ise bir vietnam savaşının patlak vermesine neden oldu ve böylelikle vietnam kapitalist kurdukları ve güçlerini göstermek istedikleri bir arenaye dönüştü.

Vietnam’lılar bu savaşın bedelini ağır bir şekilde ödediklerine rağmen Amerika savaşı kaybederek Mart 1973’te geri çekilmek zorunda kaldı. Savaşta öldürülen vietnamlıların savaşının yaklaşık 3 ile 4 Milyon olarak söyleniyor. Ölen Amerikalıların Sayısı ise Sadece 53,000’di. Komunist kuzey vietnam veya güney vietnam yenerek onların kırmızı bayrağı kabul ettirdi. 1976’ya gelindiğinde Vietnamın güney ve kuzey kısımları birleşti. Kuzey Vietnamın Sarı yıldızlı kırmızı bayrağı vietnamın sosyalist grubunun o günden bugüne değişmeyeceği ve halen kullanılan bayrak olarak devam etmektedir. 1944 yılında Söz ve müziği Bançao tarafından hazırlanan vietnam birliği marşı 1976 yılında vietnam sosyalist Cumhuriyetinin resmi marşı olara kabul edildi.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir