Vücut Geliştirme Hakkında Temel Bilgiler

Vücut Geliştirme Hakkında Temel Bilgiler

Vücut Geliştirme Hakkında Temel Bilgiler

Vücut Geliştirme Hakkında Temel Bilgiler

Şimdiye kadar birçok kişinin vücut geliştirmeye merak sardığını fakat çok erken vazgeçtiği için bu konuda başarı elde edemediğine şahit oldum. Öncelikle şunu bilmelisiniz ki vücut geliştirmek gerçekten zor, ağrılı, sancılı ve uzun bir süreçtir. Fakat sonucunda başarılı olacağınızı bilmenizi isterim.

Vücut geliştirmede en temel faktör, vücudumuzun genetik yapısıdır. Şöyle örnek verebilirim ki aynı çalışmayı yapan iki kişi olsun.. Birisi bir ay çalışarak diğerinin bir yılda yaptığı vücuda sahip olabilir. Bu tamamen genetik yapısı ve vücuduna aldığı besinlerle alakalıdır. Vücut geliştirme sürecinde protein oranı ne kadar yüksek besinleri tüketirseniz, kas gelişimiz o kadar fazla olacaktır. Yanlış bilinen bilgilerden bir tanesi şudur, ”Ne kadar çok çalışırsam o kadar kas yaparım.” Hayır bu bilgi yanlıştır. Doğru olan şudur, vücudunuz günde yaklaşık bir saat idmandan ondan sonra yorulur ve dinlenmeye ihtiyacı vardır Eğer bu bir saatten sonra vücudunuzu zorlamaya devam ederseniz, kaslarınıza zarar vermekten başka hiçbir şey yapmazsınız.

Başlangıçta en mantıklı olan şey ilk gün bir saat idmandan sonra ertesi gün dinlenmek, ve sonra tekrar bir saat kadar idman yapmaktır. Bu süre içerisinde kaslarını dinlenecektir ve dinlenirken vücudunuz proteinleri kullanarak bunları kasa çevirecektir. Vücut geliştirme başladıktan sonra yağlı besinlerle olan ilişkinizi büyük oranda kesmeniz gerekiyor. Çünkü yağlı besinler yemek, kaslarınızın üstünde yağ birikmesine sebebi olacaktır. Bu durumda da kas yapsanız bile üstünde yağ olacağı için hoş bir görüntü olmaz.

Vücudunuz bir bütündür, yani onu geliştirirken her yönden geliştirmeniz gerekir. Örneğin sadece kol kası yaparsanız, küçücük omuzlarınız olursa komik bir görüntü ortaya çıkar. Çalışmaları yaparken hem kol kası çalışıp, hem omuzlarınızı genişletip, hem karın kası yapıp, hem bacak kaslarınızı çalıştırın ki kusursuz bir görüntü elde edebilesiniz. Reklamlarda ve internette gördüğünüz Protein Tozu saçmalığına kesinlikle inanmayın! Ülkemizde bu tozlar yüzünden onlarca insan öldü. Eğer gerçekten sağlıklı bir vücut yapmak istiyorsanız tamamen organik olarak beslenmeli ve düzenli olarak çalışmalısınız. Protein tozu falan hikaye, bunlar sizi kurtaramaz anlayacağınız..

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir