Vücut Sıcaklığı Nasıl Ölçülür?

Vücut Sıcaklığı Nasıl Ölçülür?

Vücut Sıcaklığı Nasıl Ölçülür?

Vücut Sıcaklığı Nasıl Ölçülür?

Hastanın genel durumunu takipte vücut sıcaklığının (ateşin) izlenmesi hastalığın seyri, iyileşme süreci ve komplikasyon oluşumu açısından oldukça önemlidir. Ateş, vücudun normalin üstünde bir sıcaklık göstererek fonksiyonlarının bozulması durumudur. Koltuk ve dil altı ile kasık ve makattan vücut termometresiyle ölçülür. Normal değer koltuk altında 36,5’C, dil altı ve makatta ise 37-37,5°C’tur. vb.) konulur. Sıcaklık ekranda belirmektedir. Dijital termometrenin uç kısmı vücut sıcaklığının ölçülebileceği bir yere (ağız, koltuk altı Ateş, günümüzde dijital termometrelerle ölçüldüğünde alet sinyal vererek durur.

3 aylıktan daha küçük bebeklerde 38-39°C ya da üzeri ateşlerde; 3 ay – 3 yaş arası çocuklarda 24 saatten uzun süreli ateş varlığı, ateşle birlikte solunum problemleri, döküntü, ense sertliği, kusma, dalgınlık, anlamsız konuşmalar vb. görülmesi halinde zaman geçirilmeden hekime başvurmak gereklidir. Ateşi oluşturan etken ne kadar ciddi olursa olsun ateş kendi başına zarar verici değilidir. Ateş, vücut termometresiyle ölçülür.

Vücut sıcaklığının normal değerin üstünde olması yüksek ateş, altında olması ise düşük ateş olarak ifade edilir. Vücut sıcaklığının 40°C’un üstüne çıkması ve 34,5°C’un altına düşmesi hayati tehlikeyi işaret eder. Herhangi bir hastalık sonucu vücut sıcaklığının aşırı yükselmesi ve bu ateşin düşürülememesi durumunda ateşli havale oluşur. Ateşli havale genellikle 6 ay-6 yaş arasındaki çocuklarda ortaya çıkar.

Ateşli havalede şunlar yapılır:

• Hastanın giysileri çıkarılır.

• Musluk suyu ile havlu veya küçük bez parçaları ıslatılır. Islatılan bezler, hastanın koltuk altlarına, kasıklarına, dirseklerinin iç yüzü ve avuç içlerine yerleştirilir. Ateş bezler sık sık değiştirilerek ve aşamalı olarak yavaş yavaş düşürülmeye çalışılır. Islak bezler, direkt olarak karın ve göğüs bölgesi üzerine konulmaz.

• Ateş bu yöntemle düşmüyorsa hastaya ilik su ile duş aldırılır.

Sağlık kurumuna başvurularak tıbbi yardım istenir.

Termometre: Sıcaklığı ölçmek için kullanılan alettir. Termometreler Celcius (Santigrat), Fahrenheit veya Kelvin gibi birimlerde ölçüm yapmaktadır. Ülkemizdeki termometreler ölçüm değerlerini genellikle santigrat cinsinden vermektedir. Termometrenin çalışma prensibi bir sıvının sıcaklıktaki artışla orantılı bir şekilde genleşmesine dayanır. Bu tip termometrelerde genellikle cıva kullanılır. Düz bir borunun içerisindeki cıvanın hacmi, sıcaklıktaki değişim ile azalır veya artar. Bu da sıcaklığın ölçülmesini sağlar.

Çevre koşullarına göre cıva yerine alkol de (soğuk bölgelerde) kullanılmaktadır. Kullanım alanlarına göre termometrelerin birçok çeşidi bulunmaktadır. Günümüzde cıvalı termometrelerin yerine dijital termometreler kullanılmaktadır. Yüksek ateşin düşürülmesinde aşırı soğuk su ve alkol kullanılmamalıdır. Çünkü soğuk su ve alkol, deri yüzeyine yakın damarların kasılarak daralmasına neden olur ve ısı kaybını engeller. Ayrıca soğuk su ürpertiye neden olur.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir