Yabancı Dil Eğitiminin Faydaları Nelerdir?

Yabancı Dil Eğitiminin Faydaları Nelerdir?

Yabancı Dil Eğitiminin Faydaları Nelerdir

Yabancı Dil Eğitiminin Faydaları Nelerdir

Günümüzde yabancı dil konuşmanın birçok faydasını biliyoruz. Örneğin İtalyanca, Almanca, Fransızca, İngilizce gibi yabancı dilleri öğrenmek hem psikolojik hem de sosyal olarak avantajlar sağlıyor olabiliyor.  Peki, eski zamanlarda insanlar yabancı dil öğrenme hakkında ne düşünüyorlardı?

İnsanlar eskiden iki dil öğrenmenin zihinde karışıklık yaratacağını düşünüyordu. Daha da ileri gidenler yani bir dili öğrenmenin başka bir dili öğrenmemenin de en doğal şey olduğunu söylerlerdi. Bu konuda ki en uç ve absürt fikir ise, iki dil öğrenmenin şizofreni ve çoklu kişilik hastalıklarına yol açacağı idi. Hatta bazı araştırmalar iki dil öğrenmenin bazı problemlere yol açacağını destekledi. Ancak bu küçük dezavantajlar, yeni araştırmaların yarattığı olumlu yanlarının yanında bir etkisinin kalmamasına neden olmuştur.  Ki şuan hepimiz iyi biliyoruz ki, yabancı dil öğrenmek hem bize hem de başkalarına faydalı bir şey.

Peki, birkaç dil öğrenmenin faydaları neler? Öncelikle yabancı dil öğrenmekhem bizim için faydalı hem de çevremizdekiler ile iletişimimiz için oldukça faydalıdır. Yabancı dil öğrenmek, beyni geliştirir. Başka bir dili ne kadar iyi öğrenirseniz ise beyindeki dil merkezini o kadar gelişir ve büyür. Dil’e daha duyarlı hale gelirsiniz. Örneğin yanınızda bir yabancı dil konuşulduğunda o dilin İngilizce mi? Ya da Fransızca mı?  Gibi hangi dil Olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Araştırmalar gösteriyor ki yabancı dil bilen insanlar, aynı anda birçok işi yapabiliyorlar. İki dil bilen insanlar, bir işten başka bir işe daha kolay geçiş yapabilirler.  Ve çeşitli durumlara daha kolay uyum sağlarlar. Bunun sonucunda aktivasyon iki katına çıkar kişilerde. Bunun da sebebi de her iki dili konuşa bilen insanların bu iki dili aynı anda ikisini de aktif hale getirmesine bağlıdır.  İki dil öğrenmek veya daha fazla dil öğrenmek, o dillerin yapısına ve daha soyut bir şekilde ele alınmasına neden olmaktadır.

Yabancı dil öğrenmek dikkati artırır. En az iki dilli insanların dikkatleri üzerinde, daha rahat bir kontrolleri vardır. Dikkatlerinin dağılmasını çok rahat sınırlandırabilirler.

Bir turistin kendi dillerini bilmesini görmek oranın yerli halkını mutlu edecektir. Daha misafirperver davranılacaktır.  Son olarak da yabancı dil öğrenmek ana dili geliştirir.

Etiketler: , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir