Yeşil Çay Zayıflatır Mı?

Yeşil Çay Zayıflatır Mı?

Yeşil Çay Zayıflatır Mı

Yeşil Çay Zayıflatır Mı

Yeşil Çay Kullanımı İle Zayıflamak Mümkün Mü?

Yeşil çay, siyah çay ve oolong çayı ülkemizde sıkça tüketilen bitkisel ürünlerdir. Siyah çay ile yeşil çay aynı türdeki bitkilerin yapraklarından elde edilir. Fakat aynı bitkiden elde edilmelerine rağmen muhafazasında ve içeriklerinde farklılıklar gösterebilmektedir. Çay bitkisi olarak isimlendirilmekte olan “camellia sinensis” yaprakları aynı bitkidir. Uzmanların yeşil çay hakkındaki görüşleri tartışılmakla beraber faydaları hakkında bilinenler de makul bir şekilde açıktır. Yeşil çay’ın işlenme şekli diğer çaylardan oldukça farklı olduğu için sıklıkla yeşil çay ve yeşil çayın faydaları hakkındaki başlıklar gündeme gelmektedir. Siyah çay üretilirken kullanılmakta olan yöntemler, yeşil çay üretimindeki kullanılan yönteme göre daha fazla oksitlenmeye neden olan siyah çayın besleyici özelliği azalmaktadır. Siyah çay yaprakları yoğun bir şekilde işlendiğinden dolayı barındırdıkları besleyici özellikler bu işlemler sonucunda azalmaktadır. Fakat yeşil çay ise daha az bir şekilde işlendiği için antioksidan özelliğini kaybetmemektedir ve bu nedenle faydaları yoğun bir şekilde dile gelmektedir.

Bir diğer önemli soru ise “yeşil çay zayıflatır mı?”

İki aynı bitkiden oluşan siyah ve yeşil çay aralarındaki fark işlenme biçimi olmakla beraber işlenirken kullanıldıkları yöntemler de farklıdır.

Peki yeşil çay zayıflatır mı?

Yeşil çayın zayıflattığı haberlerini magazin kanallarında, gazetelerde veya kilo veren ünlülerin söyledikleri “yeşil çay içerek zayıfladım” cümlelerini birçoğumuz duymuştuk ve halen bile duymaktayız. Bunun nedeni tartışılabilir bir konu olmakla beraber sadece yeşil çay tüketimi ile zayıflamak kesinlikle mümkün değildir.

Bunu bir pratik çözüm yolu ile anlatırsak eğer;

Farz edelim ki insan metabolizması günlük olarak 1000 kaloriye ihtiyaç duymaktadır. İnsanlar 1000 kaloriyi gün boyu tükettikleri içecek ve yiyeceklerden geri almaktadır. Yani bu da demektir ki istediğiniz kadar yeşil çay için kilonuzda gözle görülecek bir zayıflama söz konusu olamaz. Kilo vermek için 1000 kaloriyi azaltıp aşağılara çekmek gerekir. Bu durum kısa bir süre içerisinde hemen gözlemlenemez. Kilo verebilmek için minimum 2 veya 3 ay boyunca uğraşmalısınız. Yakılan kaloriler düzenli egzersizler yardımı ile kilo verilmektedir.

Peki Yeşil Çayın Zayıflamaya Karşı Etkisi Hiç Mi Yok?

Yeşil çay kendi başına zayıflatmayacağı doğru bir bilgidir fakat zayıflamaya karşı yine yeşil çay kullanılabilir ve etkisi vardır. Yeşil çay antioksidan özelliği taşımakla beraber içerdiği bileşenler olan “polifenoller” yağ yakılmasını hızlandırmaktadır. Yeşil çayda bulunan “polifenol” türü olan “kateşinler” kolestrol seviyesini dengede tuttuğu ve yağ yakılmalarına yardımcı olduğu bilinmektedir.

Yeşil Çay İçin Uyarılar ve Önlemler

Yeşil çay içerdiği “kafein” nedeniyle hamile bireylerde tavsiye edilmemektedir. Ayrıca akşam vakitlerinde içilen çay uykuyu kaçırabilmektedir ve aşırı tüketim sonucunda çarpıntılara neden olmaktadır. Düzenli olarak kullanılan yeşil çay sonucunda bazı rahatsızlıklar duyulmaktaysa bir uzman doktora danışılması gerekmektedir.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir