Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

 

Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

Sütten sermente edilerek yani mayalanarak elde edilen yoğurt geleneksel bir besindir. Sofralarımızda, yemeklerimizde eksik etmediğimiz yoğurdun faydaları saymakla bitmez. Bir su bardağı sütte 240 miligram kalsiyum varken bir bardak yoğurtta 260 miligram kalsiyum vardır. kalsiyum içeriği daha yüksektir. süt tüketimi olmayan alışkanlık edinmemiş olan kişiler yine alerjisi olan kişiler, gaz şişkinliği olan şikayetinde bulunan  kişiler yoğurt tüketebilirler. çünkü bu şikayeti oluşturan sütün içerisinde bulunan laktol adı verilen bir şekerdir. Fakat sütün sermente edilmesiyle laktozun bir kısmı laktize dönüşür ve yoğurt meydana gelir.yoğurt yoğurdun süt şekeri içeriği daha düşüktür. Bu nedenle yoğurt tüketenlerin gaz ve şişkinlik şikayetleri daha düşüktür.Yoğurdun en önemli faydası bağırsaklar üzerindedir. Çünkü bağırsak florasındaki yararlı bakterilerin artmasına yardımcı olur. Bu nedenle yoğurt tüketimi çok önemlidir. Günde iki, üç su bardağı süt ürünleri tüketilmelidir. Belki bunun bir bardağı süt iki bardağı yoğurt tüketebilirsiniz. 6’ıncı aylardan itibaren bebeklerde ve sizin için yapılan yoğurt önerilebilinir. Aslında yoğurt asalında beslenmede çok çeşitli alanlarda kullanılıyor. ör. zeytin yağlı dolmanın yanında,ızgara köftenin yanında tüketebiliyoruz. Beslenme uzmanlarının en önemli önerdikleri tüketim şekli yoğurttan tatlı yapımıdır. ör: Bir tane şeftali kabuklarını soyarak dilimleyip bir kasa yoğurdun içine doğrayıp buzdolabında bekletirseniz bundan güzel bir dondurma elde edebilirsiniz üzerine tarçında ilave ederek yiyebilirsiniz.

Sağlığa faydaları?

Sindirim: Bağırsaklarda bulunan ve tüketilen gıdaların sindirimi sırasında kullanılan “iyi bakteriler”in sayısı azaldığında kabızlık gibi sindirim sorunları görülür. Bu bakterilerin temel görevi gıdaların parçalanmasıdır. Yoğurt bu iyi bakterileri içerir ve bu özelliği ile kabızlığa karşı koruma sağlar, sindirimi kolaylaştırır. Ancak sindirime yardımcı olan bakteriler her yoğurtta aynı miktarda bulunmaz. Eğer yoğurdu sindirimi düzenleme amaçlı tüketecekseniz bağırsak mikroflorası için faydalı mikroorganizmaları içeren ve bu amaçla üretilen “probiyotik yoğurt” satın alın.

Kolon Kanseri: Yoğurdun sindirimi kolaylaştıran etkisi kolon kanserine karşı koruma amaçlı olarak önerilen gıdalar arasında yer almasını sağlıyor. Düzenli olarak yoğurt yemek kabızlığı önlerken bu bölgede kanserin önünü açan zararlı patojenlerin birikmesini engelliyor. Bu konuda 45,241 kişi (14,178 erkek; 31,063 kadın) ile yapılan araştırmada günlük yoğurt tüketiminin özellikle erkeklerde kolon kanseri riskini azalttığı tespit edilmiş. Ancak yoğurdun kolon kanserinden korunmaya etkisi üzerine daha çok sayıda bilimsel araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Ülseratif Kolit: Bir bağışıklık sistemi hastalığı olarak kabul edilen ve kesin bir tedavisi bulunmayan ülseratif kolitin en sık görülen belirtisi uzun süre devam eden ve zaman zaman kanlı olarak görülen ishaldir. Ülseratif kolitin yol açtığı rahatsızlıkların hafifletilmesi ve iltihabın azaltılması için genellikle antibiyotikler kullanılır. İlerleyen durumlarda cerrahi müdahale düşünülebilir. Yoğurt ülseratif kolit hastalarında sindirimin düzenlenmesi ve kullanılan antibiyotikler nedeniyle sindirime yardımcı olan bakterilerin sayısını arttırmak için önerilen gıdalar arasındadır.

Enfeksiyonlar: Yoğurt, enfeksiyonel hastalıklara karşı vücudun direncini arttırarak özellikle kış aylarında sık görülen gribe yakalanma riskini düşürür. Bu konuda yapılan bir çalışmaya göre düzenli olarak yoğurt yemek hastalık (grip) sürecini %20 oranında kısaltıyor. Yoğurt aynı zamanda bağırsak, vajinal ve solunum yolu enfeksiyonlarına karşı da koruma sağlıyor.

Diyabet: Diyabet diyetinde tüketilen karbonhidrat miktarının dikkatli izlenmesi ve karbonhidrat içeren gıdaların mümkün olduğunca az tüketilmesi önemlidir. Protein bakımından zengin olan ve diğer pek çok atıştırmalığa göre çok daha az miktarda karbonhidrat içeren yoğurt gün içinde daha az karbonhidrat tüketmenize yardımcı olabilir. Tabi her yoğurt aynı değildir. Bu nedenle yopurt seçerken az yağlı olmasına, organik olmasına ve şeker içermemesine dikkat edin. Bu bilgileri ambalajın üzerindeki “içindekiler” veya “besin değeri” bölümünde bulabilirsiniz.

Yoğurdun Diğer Faydaları

Yoğurdun Diğer Faydaları

Yoğurdun Diğer Faydaları

Kilo Kontrolü: Yoğurt yüksek kalorili atıştırmalıklara oranla daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Ayrıca yüksek mineral ve vitamin içeriğiyle besin değeri yüksektir. Yoğurdun kilo vermeye etkisi üzerine Tennessee Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, diyet yaparken atıştırmalık olarak yağsız yoğurt yiyenler hiç atıştırmalık yemeyenlere oranla %22 daha fazla kilo veriyor ve bel bölgesindeki yağları %81 oranında daha fazla yakıyor. Bunun nedeni kendinizi aç bırakmayıp yoğurt yediğinizde az kaloriyle metabolizma hızının düşmesini önlemeniz. Ayrıca açlığın neden olduğu halsizlikten bu şekilde korunabilirsiniz.

Vitamin ve Mineraller: Kemik sağlığı için kritik öneme sahip kalsiyum ve potasyum bakımından zengin olan yoğurt ayrıca sinir sisteminin normal fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olan B12 vitamini içermektedir. 200 gram yoğurt kadınlarda günlük B12 vitamini ihtiyacının yaklaşık %60’ını tek başına karşılar.

Menopoz: Yoğurt menopoz döneminde görülen terlemeleri azaltmak için tavsiye edilmektedir. Yine bu dönemde görülen kemikle ilgili problemlerin riskini azaltmak için tüketilebilir.

Beyin Fonksiyonları: Kaliforniya Üniversitesi (UCLA) tarafından yapılan bir araştırmaya göre probiyotik gıdalar beyin fonksiyonlarını geliştiriyor.

Yoğurdun Besin Değerleri Nelerdir?

100 gr yağsız yoğurt;

 • 56 kalori
 • 2 mg kolesterol
 • 8 gr karbonhidrat
 • 8 gr şeker
 • 0.9 mg C vitamini
 • 0.2 mg riboflavin
 • 0.1 gr niasin
 • 0.1 mg B6 vitamini
 • 12 mcg folat
 • 0.6 mg B12 vitamini
 • 199 mg kalsiyum
 • 0.1 mg demir
 • 19 mg magnezyum
 • 157 mg fosfor
 • 255 mg potasyum
 • 77 mg sodyum
 • 1 mg çinko
 • 1 mg omega 3 yağ asidi
 • 4 mg omega 6 yağ asidi içerir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir