Yön Bulma Yöntemleri Nelerdir?

Yön Bulma Yöntemleri Nelerdir?

Yön bulma kavramı, bir hayli önem taşıyan bir kavramdır. Bir de doğayı seviyor ve maceracı birisi iseniz yön bulmaz kavramlarının önemi kat be kat artmaktadır. Mutlaka bilinmesi gereken bir olgu olarak karşımıza çıkar.

Özellikle doğada dolaşırken kaybolursanız can simidi olarak karşınıza yön bulma yöntemleri çıkar. Yön bulmanın çok farklı şekilleri vardır. Bu şekillerle insanlar gideceklere yere kolayca varırlar. ve kaybolma korkusu yaşamazlar. Yön bulmada en çok bilinen ve tercih edilen yöntem, arazideki konumun güneşe göre ayarlanmasıdır. Arazinin nerede olduğunun bir önemi yoktur. Çünkü güneşin doğduğu yer daima doğuyu gösterir. Burada sağ kol doğu tarafını, sol kol da batı tarafını ön taraf kuzeyi arka taraf ise güneyi gösterir. Bu yöntem en çok bilinenlerden birisidir.

İnsanların tercih ettiği farklı yöntemler de vardır, yön bulmak için. Bunlar; pusula, karınca yuvaları, kutup yıldızı, çubuk, mezar taşları, camiler ve ağaçlardaki yosunlardır.

Pusula

pusula

pusula

Pusula, yön bulmak için en çok tercih edilen araçtır denilebilir. Konumun hiçbir önemi yoktur. Pusulalarda yer alan gösterge daima olarak kuzey yönünü gösterir. Diğer yönler de, pusulada yer alan yönlere göre oldukça rahat bir şekilde belirlenir. Yön bu sayede rahatlıkla tespit edilir.

Çubuk Metodu

Yön bulmada kullanılan bir diğer yöntem, çubuk metodudur. Bu yöntem özelikle filmlerde sıkça kullanılır. Çubuk yöntemi, ayrıca yön bulmada kullanılan en eski yöntemlerden birisidir. Bu yöntem için yaklaşık 1 ağaçmetre uzunluğunda çubuğa sahip olmak gereklidir. Çubuk yere dikilir ve daha sonra gölgenin takip edilir. Gölge öğle vakti en kısa uzunluğa sahip olacaktır. En kısa uzunluk, kuzey yönünü gösterir. Bu yöntemde güneşin tam tepe noktasına ulaştığı anda çubuğun oluşturduğu gölge işaretlenir. Bunu takiben bir gölge noktası daha belirlenir. İlk işaretlenen noktaya sağ ayak, ikinci işaretlenen noktaya ise sol ayak konulur. Bu komumdaki yön, kuzeyi işaret eder.

Cami ve Kiliseler

Camilere bakılarak da, yön belirlenir. Camilerde mihrabın karşısında yer alan giriş kapıları, kuzey yönünü gösterir. Şerefeye doğru açılan kapılar da güneyi… Camilerin yanı sıra, kiliselerde de yön bulmak oldukça basittir. Kiliselerdeki çan, her zaman kilisenin batısında yer almaktadır. Bu şekilde diğer yönler bulunabilir.

Karınca Yuvaları

Yön bulmak için karınca yuvaları adeta efsaneleşmiştir. Eğer bir karınca yuvası görürseniz, yön bulma işlemi kolaylaşır. Çünkü karıncaların yuvaları her daim güneyi işaret eder.

Yosunlar

Yön bulmada az bilinen bir yöntemde yosunlardır. Pek tercih edilmese de yosunlar yardımıyla yön tespiti kolaylıkla yapılabilir. Ağaçlarda veya taşlarda oluşan yosunlar, kesinlikle ağaçların ve taşların kuzeyinde oluşur. Böylece diğer yönler rahatlıkla tespit edilebilir.

Müslüman ve Hristiyan Mezarlığı

Müslüman ve Hıristiyan mezarlıkları yardımıyla yön bulunabilir. Müslüman mezarlığında baş kısım batıyı, ayak tarafı doğuyu, yüz kısmı da güneyi gösterir. Hıristiyan mezarlarında da başlar güneyi işaret eder.

Kutup Yıldızı

Kutup yıldızı da, yön bulma tercih edilen bir yöntemdir Genellikle denizcilerin kullandığı bir yöntemdir. Gece karanlıkta gökyüzünde kutup yıldızı görünürse, kutup yıldızı kuzeyi gösteriyor demektir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir