YouTube Kuruluş Yeri Ve Tarihi

YouTube Kuruluş Yeri Ve Tarihi

YouTube Kuruluş Yeri Ve Tarihi

YouTube Kuruluş Yeri Ve Tarihi

Her gün yüzlerce video izliyoruz. Müzik dinlemek için, video izlemek için en iyi sitelerden biri Youtube’dir. Kuruluşu biraz gariptir. YouTube’nin kuruluş öyküsü biraz da olsa Google’ınkine benziyor. İki genç kurmuştur. İsimleri Steve Cheb ve Chad Hurley isimli iki genç. YouTube kuruluş yılı olarak 2005 yılında Şubat ayında kurulmuştur. YouTube kısa bir süre içinde milyar dolarlık bir şirket haline geldi. Kredi kartı olarak PayPal ile birlikte çalışan bu iki genç, 2005 yılının ocak ayında garaj ofislerinde bir ev partisi verdiler. Çektikleri video ve fotoğrafları arkadaşlarıyla paylaşmak istediler. Büyüklüğü nedeniyle arkadaşlarına atamayan bu iki genç oturup YouTube’yi kurmaya karar verdiler.

YouTube kuruluş yılı olarak 2005 yılının şubat ayında kurulmasına rağmen parasal nedenlerden dolayı ilk video 23 Nisan 2005’te ilk video yükleniştir. Ama Jawed Karim ilk video’yu YouTube’ye atan kişidir. 9 Ekim 2006 tarihinde Google  YouTube’yi 1.65 milyar dolara satın alındı. Bu, Google tarihindeki en büyük satın alımlardan biridir. Çalışma düzeni Google tarafından düzenlenerek daha uygun bir site haline getirilen Youtube, daha çok kişiye ulaştı ve tanındı. İngilizce söylenen ‘broadcast yourself’’yani ‘kendini yayınla’ sloganıyla yola çıkan Youtube bugün dünyada en çok tıklanan paylaşım sitesi. En çok izlenen videolar arasında PSY- “Gangam Style” videosudur.

Albümlerin satmadığı bu dönemlerde artık ünlü kişiler cd veya kasetle uğraşmayıp direk YouTube’ye atıyorlar. Zaten milyonlarca insan da internetten dinlemeyi tercih ediyorlar. Çektiğiniz bir video YouTube kanalına yüklediğiniz anda minyonlara ulaşabilir. YouTube kuruluş yılı olarak 8 yılı doldurmuş bir site olarak en çok tıklananlar arasındadır. Genelde kliplerden çok dizilerin fragmanları izlenir. Günlük yaklaşık 65.000 adet yeni video yükleniyor. 100 milyona yakın da video klip izleniyor. Eğer kullanım kurallarına uygun videolar koymamışsanız o video kişilerin bildirmesi gerekçesiyle silinir. YouTube kullananlar izlediği herhangi bir video hakkında yorum yapabilmekte, onu beğenebilmekte ona not verebilmekteydi. Artık günümüz televizyon değil de internette geçtiği için artık çocuğundan tutun da yaşlısına kadar herkes, her gün internete girmektedir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir