Yükseklik Korkusu Nedir?

Yükseklik Korkusu Nedir?

Diğer adı Akrofobi olan yükseklik korkusu uçuş korkusu olan aerofobi ile çoğu zaman karıştırılır. Akrofabi uçuş korkusundan farklı bir durumdur. Bu korkuya sahip plan kişiler yüksekte bulunmakta ve merdiven çıkmaktan korku duyarlar. Tırmanışlar onlar için oldukça zorludur.

Yükseklik Korkusunun Belirtileri

Yükseklik Korkusu

Yükseklik Korkusu

Yükseklik korkusunun ilk belirtisi baş dönmesidir. Baş dönmesi tek başına gelmez kişi kendi vücut dengesinin olumsuz etkileyeceğini düşünerek panikler. Panikle beraber bir yere tutunur, çömelir, kan basıncı artar, terleme, çarpıntı görülür. Bu göstergelerin ışığında çığlık ve bağırmada kişide oluşan endişenin bir yumağı olarak karşımıza çıkar.

Yükseklik Korkusunun Sebepleri

Akrofobi olarak adlandırılan yükseklik korkusunun sebepleri yapılan araştırmalar neticesinde tam olarak saptanamasa da yaşanan kötü bir deneyimin yol açabileceği düşünüyor. Bunun dışında çocukluk döneminde anne ya da babaların yükseklik deneyimlerinde aşırı tepki vermeleri de akrofobi oluşumunda etkilidir.

Yükseklik Korkusunun Tedavisi

Hastaya aşama aşama ya da ani olarak korku ile yüzleştirilen bilişsel davranışçı uygulamalar akrofobi vakalarında başvurulan bir yöntemdir. Bunun yanı sırayükseklik korkusu duyan kişiler yüksek bir alana çıkarılır. Görsel gerçeklik olarak adlandırılan bu teknik sık uygulanan bir uygulama olup korku ile yüzleşip yersizliği kişiye aktarılır.  Duygu kontrolünün kaybedildiği akrofobi de en önemlisi bu korku ile tanışmaktır. Fakat bu teknikler mutlaka uzman kontrolünde olup yanlış uygulamalara mahal verilmemesi gerekir.

 

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir