İnsalık Tarihini Değiştiren 10 Büyük İcat

İnsalık Tarihini Değiştiren 10 Büyük İcat

 1. İnsanlık Tarihini Değiştiren 10 Büyük İcad

  İnsanlık Tarihini Değiştiren 10 Büyük İcad

  Yazı (M.Ö 3500) :tarih kitaplarda yazının sümerler tarafından bulunduğu yazar. Daha yeniliklikçi  yaklaşımlar ise yazının aynı dönem Mısır Uygarlığı tarafından bulunduğunu. Yani yazının dünyadaki iki farklı uygarlığının aynı zamanda bulunduğu birşey oluduğunu belirtir. Yazının ilk buluşu konusu tarihte bırakırsak. Yazının bulunuşunun insanlık tarihinde bilgi adına atılmış ilk adım olduğunuda söyleyebiliriz.

 2. Takvim (M.Ö. 45) :takvimler astronomik olaylara göre  ayarlanır. Evrende bizim için en önemli iki astronomik hadise de güneşi ve ayı oludğun göre takvimlerimizi bunlara göre ayarlamamız son derece doğal. Bugün kulladndığımız Gregoryen takviminnin Babası, M.Ö.45 yılında sezar hazırlamış. Bu takviminin başlangıcada Cleopalra ile ilk buluşmasıymış. Ancak bu takvim 128 yılda 1 gün atarmış. Bunu engeleyecek ince ayar 15 kasım 1582’de yapılmış.
 3. Pusula (206): Pusula eski çin handanlıklarından Qin ‘in bilimadamları tarafından keşfedilmiş. Çinli büyücüler mıknatıs taşlarının fal bakarken kullanıyormuş. Sonunda birileri mıknatıs taşlarının belirleri bir yönü gösterebildiğini ve ilk pusala böylece ortaya çıkmıştır.Çinli büyücüler birileri mıknatıs taşlarının belirli bir yönü gösterebildiğini fark etmiş ve ilk pusula böylece ortaya çıkmış. ancak bu pusuladan çok, bir platformun üzerine bırakılmış bir kaşıkmış Manyetize edilmiş bir kaşıkmış. Manyetize edilmiş bir iğnenin yuvarlak bir kutuya konması ise 850 ila 1050 yılında yine çinde gerçelkleştirilmiştir.

  Eski Tekerlek

  Eski Tekerlek

 4. Matbaa 1439 :Yazılı bilgiyi ucuz olarak kitlelere ulaştırmak mümkün olmasaydı rönenans da olmazdı. Pazar sabahı tam sayfa çengel bulmacada çözmek mümkün olmazdı. Matbaa için gerekli çabaları johann guterbeng göstermiş ama saf bir insan olduğundan sürekli kandırılmış. İlk basılan İncil de bay gutenberg tarafından değil. Makinesine el koyan ortağının oğlu tarafından matbaaya gitmiş.Ama kitaplarda guterbeng’in ismi var.
 5. Mikroskop 16 y.y :Lensler ve büyüteçler, antik yunan uygarlığında bile biliniyormuş. Ancak onlarda bu lensleri yapmaya değil sadece ortası kenarlarından daha geniş kristallerin etkilerini biliyormuş. 1590 da iki gözlük imalatçısı zaccharis jonssen ve oğlu hans  bir tüpün içine dizdikleri lenslerin yakınındaki bir cismin 10 kat yakınlarına getirdiklerini fark etmiş. 1700’lü yılların başında Anton Van Leeuvenhoek 270 kat büyüten bir mikroskop ortaya çıkmıştır.

Bilgisayar

İnsanlık tarihindeki ilk hesaplamaya yarayan icadın abaküs olduğunu herkez bilir. Abaküsün icadından itibaren çeşitli bilim adamları üçbin yıl boyunca bu icada birşeyler ekledi. Gerçek manada bilgisayar 1941 yılında Berlin de geliştirilmeye başlandı ve 1947 yılında Amerika’ da 30 ton ağırlığında bir ev büyüklüğünde bir bilgisayar üretildi.

 

Televizyon

Dünyanın küreselleşmesindeki rolü en az bilgisayar kadar olan televizyonun icadı John Logie Baird tarafından 1920 yılında gerçekleştirilmiştir. Her nekadar gününüz televizyonuna benzemesede görüntüyü mekanik bir ortamdan bize yansıtmayı başarmıştır.En önemli on icat arasında iki numarada yer alıyor.

Telefon
Başlığımızı görür görmez aklınızın bi köşesinden geçmiştir telefonun hayatımızdaki yeri ve önemi. Olmazsa olmaz dersek yalan söylemiş olmayız heralde. Her geçen gün yenilenen akıllı ünvanını alan ve gelecekte de gelişmeye devam edecek olan telefonun icadı 1876’da Alexander Graham Bell tarafından gerçekleştirlmiştir.

Otomobil
Önemli olan tüm icatlara baktığımızda şuan hayatımızın olmazsa olmaz ve vazgeçilmezleri olduklarını görüyoruz. Otomobilin önemini uzun uzun anlatmaya gerek duymadan nasıl ortaya çıktığına bakalım. İlk otomobil Fransız mühendisler tarafından 1891 de icat edildi.

Ampul
Evimiz, iş yerimiz, sokaklarımız, ve tüm dünya ışıl ışıl ise bunu Thomas Edison’ a borçluyuz. Edison 1880 yılında 40 saat boyunca yanabilen ilk ampulu geliştirdi ve bütün dünyanın aydınlanmasına en büyük katkıyı yaptı. Kendisini saygıyla yad ediyoruz. Ve icadımız En önemli on icat arasında 5. sırada yer alıyor.

Penisilin
Zararlı bakterilerin öldürülmesinde kullanılan penisilin bir antiboytiktir ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Sağlık alanında çok önemli bir buluş olan penisilin menenjit, boğaz enfeksiyonu, zatüre, bel soğukluğu ve kangren gbi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. 1928 yılında Londra’da Sir Alexander Fleming tarafından tesadüfen keşfedilmiştir.

Dikiş Makinesi
Bugünki dikiş makinesine benzeyen ilk dikiş makinesini 1830 yılında, Barthelemy adındaki yoksul bir Fransız terzisi keşfetmiştir. Bu büyük keşif, el terziliği ile geçimini sağlayan insanların bir araya gelip işlerini kaybetme korkusuyla makinanın üretildiği yeri yakıp yıkmalarıyla büyük bir çıkmaza girmiştir.

Buharlı Motor
Buharla çalışan motorun üretilmesiyle endüstri devrimi başlamış ve sanayileşmenin en büyük adımı olmuştur bu icat. Hayvan gücünden makinanın inanılması zor gücüne adım atan insanlar her gün bu gücü kullanacakları yeni bir alan keşfediyorlardı. 1968’de buhar motorunu üreterek patentini alan Thomas Newcomen’ e minnettarız. En önemli on icatlar dan 8. si oluyor.

Kamera
Günümüzde elimizden düşürmediğimiz telefonlarımızla birleşmiş an’ı yakalamamızı ve yıllar sonrasına aktarabilmemizi sağlayan bu büyük icat Amerikalı mucit ve işadamı George Eastman tarafından geliştirilmiştir. En önemli on icat’ ın içinde 9 numarada.

Tekerlek
En önemli icatların başında sayılabilecek olan tekerleğin, net bir tarih olmasada yapılan kazı ve arkeolojik çalışmalarla 5000 yıl öncesine kadar dayandığı belirtilmektedir. Tekerleğin o dönemde hangi ihtiyaca binaen keşfedildiği bilinmemekle birlikte ulaşım ve taşıma gibi hizmetlerde asırlarca hizmetlerimizde kullanılmıştır. En önemli on icat arasında 10. sırada yer alıyor.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir