İnsan Hakkında Bilgi ve Darwin Teorisi

İnsan Hakkında Bilgi ve Darwin Teorisi

İnsan Hakkında Bilgi ve Darwin Teorisi

İnsan Hakkında Bilgi ve Darwin Teorisi

Darwin’in şüphelendiği şeyi DNA’mız doğruladı: Primat kuzenlerimize çarpıcı biçimde benziyoruz. gorillerle paylaştığımız yüzde 97’lik ve şempanzelerle paylaştığımız yüzde 98’lik dilimin dışında kalan o çok özel genler, gelişimsel farklılıklarımızı açıkça ortaya koyuyor olsa da… (İlginç bir şekilde şempanzelerden daha “kıllıyız”, en azından bizde daha fazla kıl folikülü var fakat onların kılları daha kalın ve uzun.) Fizyolojik farklılıklarımız ise ufak tefek: Bizim ellerimiz, bir şempanzenin yapamayacağı iki kavrayış becerisine sahiptir ve tüm maharetimiz bu tek modifikasyondan kaynaklanır. Arka bacaklarımız üzerinde yürüme konusunda verdiğimiz kararla (ki hâlâ birtakım fiziksel sorunlara neden oluyor) birlikte serbest kalan ellerimizin, zihnimizi de özgürleştirdiğini görmek zor değil.

Dilin, tüm araçların en muhteşeminin, konuşma haline gelmeden evvel işaret dilinden evrimleşmiş olduğunu gösteren güçlü kanıtlar var. Kültürümüz, beynimizin yanı sıra ellerimizle başladı. Büyük beyinlerimiz ve becerikli ellerimiz geliştikten sonra duvarlar örmeye, nesnelere şekil vermeye ve hikayeler anlatmaya başlamamız neden bu kadar uzun sürdü?

İnsan Hakkında Bilgi

İnsan Hakkında Bilgi

“Büyük atılım” denilen olayın nedenini kimse bilmiyor fakat Homo sapiens DNA’sının şaşırtıcı homojenliği, insan ırkının yaklaşık 70.000 yıl önce bir buzul çağı “dar boğazından” geçtiğini ve nüfusumuzun sadece birkaç bin kişiye düştüğünü gösteri-yor. O zamanlar yaşam şüphesiz zorluydu fakat insan toplulukları git gide daha fazla temas haline geçtikçe, gruplar genişledikçe ve sosyal ilişkiler geliştikçe, görev paylaşımı başladı ve kamp ateşi yandı. Maymunlar ve primatlar açısından daha geniş bir sosyal grupta bulunmak zekayı geliştirir. Taklit, iletişim, öğrenme, sorun çözme, primatlara özgü sosyal etkileşimlerin ürünüdür. İnsanlar açısından bakıldığında bu etkileşimlerin, dilin gelişimi için seçilmiş olduklarını düşünmek mantıklıdır. Bu, kendi kendini büyüten bir döngü: Bir kere yuvarlanmaya başladı mı, çığ gibi büyür. Peki, büyük atılım bizi nereye götürdü?_ Evrimden bağımsız bir dağılım eğrilerine uygun bir yaşam sürüyor olsaydık, toplam nüfusumuz bir milyonu aşamayacaktı.

Kuyruksuz maymunların izinden gitseydik, her topluluk 150 bireyi geçemeyecekti: Üremeye yetecek kadar büyük, yabancılara, cinayetlere ve aldatmalara yer vermeyecek kadar küçük bir sayı. Oysa biz insanlar, DNA’mız bizi değiştirmeden, beynimizi ve ellerimizi kullanarak dünyayı değiştirdik. Tarihi biyolojiyle, teknolojiyi doğayla takas ettik. Şu anda bu yazıyı okuyor olmanızda tuhaf bir muhteşemlik var. Karmaşık bir dil öğrendiniz ve yazılı formlardan çıkan anlamları yorumlama yetisine kavuştunuz. Öte yandan bu beceri artık kendi sınırlarını inşa etmeye başladı. Evcilleştirdiğimiz hayvanların ve bitkilerin genetik çeşitliliği öylesine azaldı ki, yeni hastalıkların pençesine düşmekten kurtulamıyorlar. Küreselleşme, zamanın herhangi bir anında, vücutları ve giysileri yepyeni yaşam alanlarının açlığını çeken organizmalarla dolu yarım milyon insanın havada, milyonlarcasının da yeryüzünde hareket halinde olması anlamına geliyor. Şehirler en büyük icatlarımız gezegenimizin atmosferini boğuyor, iklimin hassas dengesini tehdit ederek yaşamı imkansız hale getiriyor. Tüm kültürlerin anlattığı hikayeler ortaktır ateşi çaldığı için cezalandırılan insan; inşa ettiğimiz her şeyi silip süpüren tufan. Yalnız ve yalnız hikayelerimiz ve onları besleyen hayal gücümüz, bizi ellerimizin sonsuz ırıaharetinden kurtarabilir.

İnsan Hakkında Bilgi ve Darwin Teorisi

İnsan Hakkında Bilgi ve Darwin Teorisi

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir