Modül Nedir?

Modül Nedir?

Modül Nedir?

Modül Nedir?

Modül sözcüğünün farklı alanlarda farklı kullanımları ve anlamları vardır. Peki, çok farklı alanda kullanılabilen modül nedir? Bu farklı alanlar için ne anlam ifade etmektedir? Matematik alanında; doğrusal cebir dediğimizde bir vektörün büyüklüğü ve boyutu ve genellikle de karmaşık sayılarda bir sayının mutlak değeri içindeki karesi yani boyudur. Soyut cebir dediğimiz alanda ise modül yöney uzayları adı verilen uzayların genelleştirilmiş tabiridir. Fizik alanında ise modül herhangi bir mekaniğe ait özelliği belirten katsayı olarak bilinir. Uzay dediğimizde modül terimi, bir uzay taşıtının bütün bir yapısı içinde yer alan bağımsız bölge, parça anlamı taşımaktadır. Modül mimarlık alanında bir yapıda çeşitli bölümler arası orantıyı sağlamak amaçlı kullanılan ölçü birimidir.

Modül (CAM) Nedir?

Tüm bu kullanım alanlarına ek olarak dijital uydu alıcılarında ortak ara yüz yuvalarına takılan ve dijital platformların şifreli yayınları çözmeyi sağlayan çözücü cihazlara da modül (CAM9 denilmektedir. Uydu alıcılarında şifreli televizyon ya da radyo yayınlarını çözebilmek için modül ve abonelik aldığınızda yayıncı firma tarafından size verilen smartcard birlikte kullanılmalıdır. Smartcard abonelik kimlik numaranızı, hangi kanalları izleyebileceğinizi, hangi tarihten hangi tarihe kadar izleme hakkınız olduğunu ve ne gibi ilave masraflar olduğunu gösteren bilgiler içerir. Şifreli kanalların izlenebilmesi için merkezde yer alan bilgilerle kartınızdaki bilgilerin birbirlerini tutması gerekir.

Şifreli yayınların sinyallerinin çözülmesi genel anlamda uydu alıcısının işidir. Modülün (CAM) asıl işi ise sadece kart bilgilerini şifre sistemine göre yorumlamaktır. Smartcard modül ile iletişime geçer ve modül ise uydu alıcısı ile iletişime geçer. Bu sayede şifreli yayının çözülmesi sağlanır.

Modülün takıldığı yuva olan ortak arayüz bütün dijital uydu alıcıları için standart olarak kullanılan bir hale gelmiştir. Aynı zamanda bazı alıcı cihazlar kendi içinde modül bulundurmaktadır. Birçok cihazda bu ikisi de bulunur. Yani hem kendiliğinden modüle sahipken hem de modül takılacak ortak bir arayüz yuvasına sahiptir. Günümüzde artık arayüz modülü olmayan farklı şifre sistemleri kullanılmaktadır. Günümüzde şifreli yayınları çözebilmek için kullanılan en yaygın ve en kullanışlı yöntem modüllerdir. Günümüzde üretilen bütün modüller üretilen her alıcı cihazdaki ortak arayüz yuvalarıyla tam uyumlu olarak çalışmaktadır.

Bilgisayar Dünyasında Modül Nedir?

Bilgisayar anladığı dilden ona emirler verdiğinizde dediklerinizi harfiyen yerine getiren bir yardımcıdır. Örnek vermek gerekirse; sayılar arasında sıralama yapma ve karşılaştırma yapmak istediğinizde, bir ürüne ait satış bilgisini girdiğinizde bu sayıyı yazdığınızda istediğiniz oranda arttırmasını sağlamada işe yarar. Bu tipten emirleri modül bölümünü kullanarak verebilmekteyiz. Bilgisayar dilinin anladığı dil modül dilidir ve bu dilde konuştuğunuz takdirde sizi anlayacaktır.

Modül Dili Nedir?

MS Access, modül bölümünde VBA yani “Visual Basic for Application” olarak isimlendirilen bir yapı ile konuşmaktadır. Visual Basic dili ile tamamen uyumlu olan bu dil MS Access içinde programlama yaparken kullanılır. Bilgisayarınız, modüle uygun olarak konuştuğunuzda dediklerinizi anlayacak ve cevap verecektir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir