Renklerin Psikolojiye Etkisi

Renklerin Psikolojiye Etkisi

Doğada bulunan tüm renkler, psikolojik olarak insanları etkilemektedir. Yaşam alanlarımız, kişisel eşyalarımız, çalışma ortamlarımız ve daha bir çok şey, renklerle birlikte anlam kazanır olmaktadır. Renklerin hayatımız üzerindeki etkileri son derece açıktır. Renlerin psikolojiye etkisi açısından, renklerin anlamlarına ve kişinin psikolojisini nasıl etkilediğine birlikte bakalım. Bakıldığında dünyanın her yerinde gelinlikler beyaz olarak tasarlanır. Renklerin psikolojiye etkisi bakımından beyaz renk, masumiyet, saflık, sadakat, barış ve düzen rengi olarak bilinir. Düzen ve temizliğin göstergesi olan beyaz rengi, doktorlar ve hemşirelerin kıyafetlerinde görebiliriz.

Beyaz rengi çok seven ve kıyafetlerinde tercih eden insanlar, gerçekçi olup saf ve masum bir kişilik sergilerler. Renklerin psikolojiye etkisi açısından kırmızı renk, hareket, enerji ve canlılık hissettirir. Kırmızı renk giyen birisi, dikkatleri diğer renklerden daha fazla üzerine çeker.

Kırmızı renk kullanılan bir dekorasyon, kişinin uykusunu açarak canlı kalmasını sağlar. Aynı zamanda kırmızı renk, romantizmin rengi olarak da bilinir. Kalp atışlarını hızlandıran bir etkisi bulunur. Çoğunlukla uyarı levhalarında kırmızı renklere yer verilir.

Sarı renk, pratik düşünmeyi simgelediği gibi, zeka, neşe, canlılık ve incelik veren bir renktir. Sarı renk, en dikkat çeken renk olma özelliğini gösterir. Dünya üzerinde tüm taksilerin sarı renge boyandığını görürüz. Dikkat çeken bir renk olduğu kadar, gözleri de çok fazla yoran bir renktir. Sarı renk, neşeli ve dışa dönük insanların rengi olarak bilinir. Yapılan araştırmalarda, çocuklara uzun süre sarı renk giydirildiğinde yaramazlıklarının arttığı görülmüştür. Sarı renk doğaya bakılırsa, güneşin, altının hatta sonbaharın renklerini andırır. Bu da psikolojiye pozitif bir enerji hissi verir.

Turuncu, renklerin psikolojiye etkisi açısından oldukça dikkat çekici bir renk olarak yer alır. Renk sıralamasında kırmızıdan sonra gelen ikinci sıcak renktir. Turuncu renk, kırmızı ve sarının karışımından meydana gelen bir renk olduğu için, hem kırmızının hem de sarının özelliklerini bünyesinde barındıran bir renk olmaktadır. Bu renge sahip kıyafetler giyen kişiler, çevrelerine pozitif enerji yayarlar. Aynı zamanda verimli bir çalışma ortamının yaratılmasına yardımcı olur. Turuncu renk, neşe uyandıran bir renktir. Turuncu rengin olduğu mekanlarda, insanların daha çok eğlendiği, güldüğü, pozitif bir ruh hali sergilediği görülmüştür.

Renklerin psikolojiye etkisi bakımından mavi renk, huzur veren ve sakinleştirici bir renktir. Kırmızı rengin aksine kalp atışlarını yavaşlatıp kişiyi sakinleştirmektedir. Gökyüzüne ya da denize bakıldığında oluşan huzur ve sakinlik duygusu mavi rengin etkisiyle oluşmaktadır. Dekorasyonda kullanılan mavi renk, çocuk odalarında sakinlik etkisi yarattığından çocukların daha sakin olmaları açısından önerilmektedir. Bunun yanında iştahı kapatan bir yönü olmasına inanıldığından, mavi renkte bir tabak ile yemek yiyen kişilerin daha az yemek yediği düşünülmektedir.

Kahverengi öncelikle doğallığın ve toprağın rengi olması bakımından güven veren bir psikoloji yaratır. Kahverengi, kişiyi sistemli ve planlı olmaya yöneltir. Kişinin hayatın akışına uyum sağlamasını, değişime açık olmasını destekler. İş görüşmelerinde güven veren etkisi sebebiyle kullanılabilir. Kişilerin doğal bir hava içerisinde görünmelerini sağlar.

Renklerin psikolojiye etkisi incelendiğinde mor rengin kişiyi duygusallığa iten bir yönü olduğu görülmektedir. Mor rengin intihara eğilimli kişiler tarafından korkulan bir renk olduğu bildirilmektedir. Asalet, gösteriş ve lüksün simgesi olan mor renk çok eski çağlardan bu yana saraylarda ve lüks mekanlarda kullanılmaktadır. Mor rengin kişinin duygularını harekete geçirdiğine inanılır.

Yeşil renk güvenin rengidir. Aynı zamanda sakinliğin, huzurun, doğanın rengidir. Ormanlar, çimenler, akarsuların rengi olduğu için kişiye tabiatı hissettiren bir renktir. Güven duygusunu psikolojiye yansıttığı için bankaların birçoğu bu renge ağırlık verir.

Renklerin psikolojiye etkisi açısından pembe renk, rahatlık, uyum ve güveni temsil eder. Kadınların ve kız çocuklarının çoğu tercihi bu renk üzerinedir. Kişide rahatlık duygusu oluşturmakta, sakinleştirmektedir. Aynı zamanda romantik hisleri de ifade eder. Pembe dekore edilmiş ortamlarda kişiler kendilerini çok rahat ve skin hissederler.

Lacivert renk ile insanlar kendilerini çalışmaya ve üretmeye adarlar. Kendine güveni ve otoriteyi sağlar. Lacivert takım elbise giyen kişiler, otoriter, işine bağlı, verimli çalışan bir izlenim uyandırır. Kozmik bir renk olan lacivert,sonsuzluğu da anımsattığı için kişide huzur duygusu oluşturur.

Gri renk, ciddiyeti ve resmi olmayı simgeleyen bir renktir. Genellikle sosyal ortamlardan uzak kalan, içine kapanık, yalnız kalmayı tercih eden ve olaylara müdahale etmeyen insanların tercihidir. En çok resmi kurumlarda bu renk tercih edilir.Kişiyi ağırlaştıran ve enerjisini alan bir renktir. Bunun yanında, dengeyi, alçakgönüllülüğü ve diplomasiyi de temsil eder.

Siyah renk, birçok özelliği bünyesinde barındırır. Güç, tutku, özgüven gibi özellikler yanında suç, karamsarlık, yas, ölüm gibi temaları da içerir. Gizemli bir renk olduğu herkes tarafından kabul edilmektedir. Dünya genelinde yas tutmayı ifade eden bir renktir. Kıyafetlerinde bu rengi sıklıkla kullanan kişiler, genellikle duygusal ve içekapanık olmaktadır. Ayrıca hırslı ve başarılı olan kişilerin de seçimidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir