Yedi kule zindanları Efsanesi Sırrı

Yedi kule zindanları Efsanesi Sırrı

Bilindiği gibi yedi kule zindanları 390 yılında 1’inci teorois tarafından inşa edilmiştir. Kayıtlar yapılan bu devlet evraklarının saklandığı yerli ve yabancı esirlerin haps edildiği bir yapı olduğu yazmaktadır. Ama kayıtlarda yazmayan bir efsane halk arasında dolaşıp durur bu hikaye özellikle osmanlı imparatorluğu son yılları ile Türkiye Cumhuriyetinin halk arasında yaygındı. Fakat günümüzde unutulmaya yüz tutmuştur. Hikayeyi bilenler genellikle yaşlılar olup sayıları çok azdır. Efsaneye göre zindanlara haps edilenler arasında bir paganda bulunmaktaydı. Fakat ne zindan görevlileri nede komutanlar bu adamın bir pagan olan Avrupa devletlerinde bir devlet görevlisini bir misyoner sanıyorlardı. bazı gardiyanlar ise onu casus olduğunu söylemişlerdi. ve bu yüzden ona türlü türlü işkenceler yaptılar. Onlar işkenceleri abarttılar hatta yeni işkence yötemleri bile denediler. Bu adamın üzerinde. Pagan ise kendini acı ile acıya dayanıklıydı. ne işkencelerin itirafını yapıyor nede acı dolu çığlıklar atıyor. Buda işkencenin dozunun yükselmesine sebep oluyordu. Sonunda Mogan Bu işkencelere fazla dayanamadı. Ama ölürken anlaşılmaz bir insanda antik Latinceye benzer doğal kelimeler kullanarak hızlı sözler söyledi tabi bu sözler kimseye söylenemedi. Paganın işkencesi her güne artmaktaydı. sonrada bu olaylar halkın kulağına gitti. ve bazı insanlar paganın daha net olduğunu onayladılar. Ölen pagan orada işkence gören insanların mesihin dünyayı görene kadar zindanların içinde duvar köşelerine mesihin geldiği gün ise ruhalra hesap sormasına için gelmişti. Bu yüzden 7 kule zindanlarında ise hatta Latinceye benzer sözler ile buyurulur.

Yedi kule zindanları Efsanesi Sırrı

Yedi kule zindanları Efsanesi Sırrı

Pagan en son dayanamayarak vazgeçmiş ve öleceği an yüksek bir sesle Antik Latince tarzı haykırmış ve orada işkence gören insanların ruhlarının, Mesihin dünyaya geldiği güne kadar zindanların içine ve duvarlarına hapsolmasını, Mesih indiği an da yerlerinden kalkarak hesap sormak adına haykırmalarını istemiştir. Bu sözler önemsenmemiş fakat efsane olarak tarihte yerini almıştır.

Ne kadar doğru bilinmez ancak Yedikule Zindanlarında zaman zaman Latince çığlıkların ve seslerin duyulduğu söylenmektedir. Daha yakından incelemek için

Mahkumlar bu kuyuda idam ediliyor, kuyunun dibinde ilginçtir. Marmara denizine açılan bir tünel var tarih kokan bu tünelde mahkumların başları buraya bırakılır ve Marmara denizine atılırmış. Bu zindanlarda birçok siyasi mahkumda idam edilmiş ve başları Marmara denizinin sularına gönderilmiştir.

 

Tarihin gizemli odası,o meşhur efsane ile donatılmış ve birçok esirin hapsedildiği Yedi kule Zindanlarını anlatmaya çalışacağım sizlerle…

Etiketler: ,

1 comment

  1. tajanaePn Mart 28, 2015 at 7:03 pm Reply

    Teşekürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir