Yerebatan Sarnıcı’nın Tarihçesi Nedir?

Yerebatan Sarnıcı’nın Tarihçesi Nedir?

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı 6. yüzyılda Doğu Roma İmparatoru Justinianos tarafından büyük sarayın su ihtiyacını karşılamak için yapılan bir sarnıç. 10 dönüm arazi üzerine kurulan sarnıçta 336 sütun var. Osmanlı İmparatorluğu duran suyu sevmediği için o dönemde sarnıç atıl olarak kalmış. 1987 yılında istambul büyükşehir belediyesinin rasolason çalışmasını neticesine türizim hizmetine açılmıştır.

Yerebatan Sarnıcın Mimari Özellikleri Nelerdir?

Yerebatan Sarnıcı 10 dönüm arazi üzerine kurulu, 336 sütundan oluşan bir yapı. Araştırmacılara göre bu sütunlar diğer yıkılan binalardan toplanmış. Bunlardan 98 tane sütunun Korint usülü, bir kısmının da Dor stilinde tasarlandığı söyleniyor. Yerebatan sarcının altında 2 tane kaygı taşı bulunmaktadır. Mutsa başı bulunmakta buda roma imparatorluğu şah eser olduğu söylenmektedir.

Yerebatan Sarcı’nın Medusa Kafalarının Özelliği Nedir? Neden Oraya Yerleştirilmiş?

Yerebatan Sarnıcı’nın kuzeybatı kısmında bulunan iki tane Medusa başı sütunların altında kaydı taşı olarak kullanılıyor. Doğu Roma İmparatorluğu zamanında mitolojiye göre Medusa başları üç Gorgona kız kardeşlerden yılanlı Medusa’ya ait. Doğu Roma İmparatorluğu zamanında büyük ve değerli binaların başlarına Medusa heykelleri veya resimleri konulurdu, bunun sebebi yılanlı Medusa başlarının kötü niyetli insanların ona baktığında taş etme özelliğine inanılması.

 

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir