Abanoz Ağacı Ve Abanoz Ağacının Faydaları Nelerdir?

Abanoz Ağacı ve Abanoz Ağacının Faydaları Nelerdir?

Çok sert siyahımtırak renkte kokulu ve tadı olmayan bir ağaçtır. Bu ağacın gövde ve dallarının odunu şifa verici olarak kullanılır. Hindistan ve Habeşistan’da yetişir.

Çok sert, siyahımtırak renkte kokulu ve tadı olmayan bir ağaçtır. Bu ağacın beden ve dallarının odunu şifa verici olarak kullanılır. Hindistan ve Habeşistan’da yetişir. Hint abanozu ismiyle de anılır. Bu ağacın türleri Türkiye’de de bulunmaktadır.

Kara hurma denen siyahımsı mora yakın olanı, bolca çekirdekli meyveler verir ve gaz giderici olarak kullanılır.

Abanoz Ağacının Latince adı Diospyros Ebenum’dur. Bilinen öteki adları Yahudi Hurması ve Hurma Eriğidir.

Abanoz Ağacı çok eski zamanlardan bu yana kullanılan bir nebat türüdür. Zamanı eski olan bu bitkinin kullanım alanları hala yeniliğini korumaktadır. Sanayi de ve sağlık alanlarında kullanılabilen bir Ağaç türüdür. Abanoz eski zamanlardan bu yana çok çeşitli alanlarda başta mobilya olmak üzere çok çeşitli endüstri alanlarında kullanılan kıymetli bir nebat olmuştur.

Piyano tuşu yapımında da tercih edilen bir ağaçtır.

Abanoz Ağacının sıhhat alanında maksimum kullanılan ve tercih edilen özelliği gözlerde meydana gelen rahatsızlıkların tedavisinde değerlendirilmesidir. Boşaltım sistemi ile ilgili rahatsızlıklara faydalı olduğu bilinir.

Abanoz Ağacının Bitkisel Tedavide Kullanımı:

Abanoz Ağacı kullanımı un benzer biçimde kıvam alıp su da kaynatılmak suretiyle içilmesidir.

Haricen, antiseptik ve yara iyileştirici olarak; bilhassa göz hastalıklarında kullanılır. Hint abanozunun ağaç ve dalları toz haline getirilir. Kaynamakta olan 100 Gr. Suya 5-10 gr. Konulduktan sonra beş dakika kaynatılır. Ilık olarak pansuman yapılırsa gözleri kuvvetlendirir, arpacık denilen göz çıbanlarını geçirir ve gözü hastalıklardan korur. Kataraktlarda, steril gazlı bezin içine emdirilerek göze sarılırsa etkilidir.

Yara ve kesikler için; abanoz ağacını dal ve gövdeleri toz haline getirilir. Balmumu ile merhem yapılır. Yara ve kesikler üzerine konulur.

İdrar söktürücü olarak; 100 gr. Suya abanoz ağacı yongalarından 5-10 gr. Konur ve kaynatılır. Bu sudan günde 2-3 bardak içilirse, yara iyileştirici ve idrar söktürücü olarak faydalıdır.

Romatizma, yel ve felç benzer biçimde hastalıklarda da suyu içilmeye devam edilir. Ayrıca bir miktar yonga, bir kavanoz içine konulur. Üzeri çörekotu yağı ile doldurulur. Güneşte 3 hafta kadar bekletilerek romatizma ve nüzulli organlar bu yağ ile ovulur.

Mide gazları için; 10 gr. Rezene ile 10 Gr. Abanoz ağacı kabuğu 200 Ml. Suda kaynatılır. Günde 2-3 bardak içilir.

Kurdeşen hastalığı için; abanoz ağacının tozundan birer çorba kaşığı su ile birlikte içilir.

Ur gibi sertleşen oluşumlar için; abanoz ağacı tozları su ile kaynatılarak lapa haline getirilir ve bu kapa şişliklerin üzerine sarılmış olur. Deriyi tahriş etmemesi için önceden o bölgeye zeytinyağı sürülmelidir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir