Ardıç Meyvesi Ve tohumunun Faydaları

Ardıç Meyvesi Ve tohumunun Faydaları

Ardıç Meyvesi Ve tohumunun Faydaları

Ardıç Meyvesi Ve tohumunun Faydaları

Kışın yaprağını dökmeyen 1 – 5 metre yüksekliğinde bir ağaçtır. Meyveleri kışın toplanarak, havadar ve gölge bir yerde kurutulur. Reçinemsi bir kokusu vardır, baharat tadındadır.

Kullanım yeri ve şekli:

İdrar artırıcı, terletici, mide düzenleyici, antiseptik, iştah açıcı, ağız kokusu giderici, deri hastalıklarını ve yaraları iyileştirici ve şeker düşürücü olarak kullanılır. Fazla kullanılırsa böbrekleri tahriş edici etkisi vardır, idrarın kanlı gelmesine yol açar. Ardıç meyvesi yendiğinde, idrarda menekşe kokusu meydana gelir.

* Saç dökülmeleri ve cilt hastalıklarında; kaynamakta olan 250 cc. suya 100 gr. ardıç odımıt konur, yarım saat kaynatılır, sonra süzülür. Bu suyla saçlar friksiyone edilir. Ayrıca baştaki yaralara sürür.

* Deri hastalıkları ve romatizma için; yaprak, gövde ve meyveyi sıkarak elde edilen uçucu yağ kullanılır. 100 gr. zeytin yağına, uçucu yağdan 10 gram konur ve karıştırdın romatizmalı yerler bu yağla ovulur. 100 gr. vazelinle, 10 gr. uçucu yağ karıştırılarak merhem yapılır. Vücuttaki egzama ve mantar gibi kaşıntılı bölgelere sürülür.

* Terletici olarak; yukarıdaki karışımdan yedikten sonra ıhlamur içilerek vücut terletilir.

* Ağız kokusu için; ardıç suyun-dan her gün birer çay bardağı içilir, meyvesi ağızda çiğnenir.

* Hemoroit için; meyvesi yenir veya suyu içilir.

* Baş ağrısı için, ardıç meyveler! ezilir. İki bardak sirkeye yarım bardak meyve konup kaynatın Süzülür içine bir tülbent konur. Baş ağrıdığı zaman ıslak tülbentle baş sarılır.

Dikkat: Böbrek iltihabı olanların kullanması sakıncalıdır.

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir