Armud’un Faydaları Nelerdir?

Armud’un Faydaları Nelerdir?

Armutun faydaları

Armutun faydaları

Armutgiller familyasındandır.  Ilıman bölgelerde yetişir. Boyu 13 -15 metreye kadar yükselebilir. Çiçekleri beyazdır. Pek çok çeşidi vardır. Armut vitamin bakımından çok zengindir.

Kullanım yeri ve şekli:

* Armut tansiyonu normale düşürür, böbrekleri çalıştım, vücuttaki yabancı maddelerin atılmasına yardımcı olur. Üre ve ürik asidin atılmasını Sağlar.

* Hamile kadınlardaki vücut ve ayak şişmelerini önler. Bulantıya karşı bol miktarda yenir. Ağızdaki tükürük ifrazatını arttırır, hazmı kolaylaştırır.

* Yemeklerden önce yenmesi bağırsakların çalışmasını sağlar. % 15 gibi az oranda şeker ihtiva ettiğinden, şeker hastaları her gün 200 grama kadar yiyebilir. Zayıflamak isteyenlere de tavsiye olunur.

* B vitamini ve fosfor ihtiva ettğinden, bedeni ve zihni yorgunluğu giderir, sinirleri güçlendirir, kansızlığı önler.

* Böbrek kum ve taşlarını düşürmek için; kaynamakta olan bir litre suya, 50 gr. taze armut veya kurusu ile 50 gr. taze elma veya kurusu konur, kısık ateşte 10 – 15 dakika kaynatılır. Aç karna günde 4 – 5 bardak içilir.

* İçinde bulunan C vitamini, potasyum ve brom sebebiyle, sinir siste-mini rahatlatır, sinirleri güçlendirir. Armut ağacı kabukları, taze filizleri, yaprakları ve çiçeklerinin de tıpkı meyvesi gibi idrar artırıcı, serinletici, bağırsak yumuşatıcı ve tansiyon düşürücü etkileri vardır. Kan yapıcı özelliği için, armut kompostosu veya suyuna devam edilir.

* Sağlık açısından armut kurusu, tazesi kadar etkilidir. Armut meyvesi, sirke, marmelat ve reçel yapılarak da kullanılır. Konserve yapılan armudun vitamin, protein ve karbonhidrat değerleri çok azalır. Tazesi ve kurutulmuşu tavsiye edilir.

* El ve ayak titremelerinde, kayna-makta olan 1.5 litre suya, 100 gr. armut, 100 gr. hünnap, 100 gr. toz kişniş, 100 gr. toz hindiba tohumu, 30 gr. kokulu gül ve 30 gr. toz anason konur, lapa olana kadar kaynatılır, günde 4 – 5 kaşık yenir.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir