At Kestanesi Nedir? At Kestanesinin Faydaları Nelerdir?

At Kestanesi Nedir? At Kestanesinin Faydaları Nelerdir?

At Kestanesi Nedir? At Kestanesinin Faydaları Nelerdir?

At Kestanesi Nedir? At Kestanesinin Faydaları Nelerdir?

At Kestanesinin Faydaları ve diğer İsimleri : Hindkestanesi, Marronnier d’lnde, Aesculus hippocastanum
At Kestanesi Botanik data : Atkestanegiller familyasından; 15-30 metre yüksekliğinde süs bitkisi olarak yetiştirilen iri bir gölge ağacıdır. Baş parmak şeklinde büyük yaprakları vardır. Nisan-Temmuz aylarında çiçek açar. Meyveleri kestaneye benzer. Meyveleri sonbaharda toplanır. İçindeki eskülin esansından dolayı kan dolaşımına etki eder. P vitamini özelliklerine haizdir.

At Kestanesi Malum Bileşimi : kalın yağ, sabunlu bir madde, aesculin, saponin, tanen, nişasta, şeker, albüminli maddeler, flovanlar, fitosterin, adenozin, fermentler, B1, C, K, P vitaminleri, cumarin.

At Kestanesi Özelikleri : Kan damarlarını büzücü ve kuvvetlendirici, göğsü yumuşatıcı, antitussif / salgıları düzenleyici, üriner sistemin faaliyetlerini kolaylaştırıcı, ağrılara huzur verici.

At Kestanesi Faydaları :
Kestanesi : Kestaneler öğütülerek toz haline getirilir. Bir bardak suya bir kaşık toz konularak günde üç kere içilirse basur, ishal ve varis hastalıklarına iyi gelir. Nezle ve nefes darlığına da iyi gelir.
At Kestanesi Tohumu : Romatizma ve mafsal ağrıları giderir.
At Kestanesi Kabuğu : Kabuğu kaynatılarak içilirse; hazımsızlığa, soğuk idrakanlığına, ateş yükselmesine, nikriz hastalığına iyi gelir.

At Kestanesi iyimi Kullanmalıyız : İnce kıyılmış kestanelerden bir kahve kaşığı 0,5 litre suda haşlanır, 2 saat bekletilir. Günde 4 kez yemeklerden önce birer çay bardağı içilir. Yapraklardan ise aynı miktar suya bir çorba kaşığı konularak aynı şekilde kullanılır.

Etiketler: , , , , , ,

1 comment

  1. ayten Nisan 11, 2015 at 6:40 am Reply

    Baya Bir Faydası Var 🙂 Denemek Lazım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir