Baklanın Faydaları Ve Zararları

Baklanın Faydaları Ve Zararları

Baklanın Faydaları

Baklanın Faydaları ve zararları

Baklagiller familyasından olup. Sebze olarak bol miktarda yetişir. Çiçeği, meyvesi (yani tohumu) ve dışındaki yeşil kabuk kısmı, birlikte veya ayrı ayn kullanılır. Yeşil kabuğunun hazmı zordur, diğer sebzelerle birlikte yenmesinde yarar vardır. Ancak, tane baklanın (tohum) sindirimi kolaydır, sarımsaklı yoğurtla beraber yenmesi hazmı kolaylaştırır. Nane, dere otu, kekik, sarımsaklı yoğurtla yenmesi yan tesirlerini azaltır.

Kullanım yeri ve şekli:

* Böbrek taşlarını düşürücü ve idrar artırıcı olarak; Kaynamakta olan 2 cc. suya, 20 gr. bakla çiçeği konur. Beş dakika kısık alevle demlenir. Soğuyunca günde üç adet birer bardak içilir.

* Taze bakla bitkisi filizlendiğinde, taze filiz ve yapraklar toplanıp kurutulur. Romatizma, siyatik ve böbrek ağrıları için; kaynamakta olan bir litre suya 20 gr. konularak beş dakika kaynatılır. Günde 3 – 4 defa birer bardak içilir. Kadınların fazla bakla yemeleri, yumurtalıkların yumurta yapımını azaltarak, olumsuz yönde etkiler.

* Vücut dışındaki şişlikler de, hususi yerlerde, süt veren kadınların süt kanallarının şişmesinde, kulak arkalarındaki ve tükürük bezlerindeki şişlikler de; taze olarak ezilerek lapa haline getirilir. Şişliğin üzerine zeytinyağı sürdükten sonra, bakla lapası sarılır. Şikayet giderilinceye kadar, değiştirilerek her gün devam edilir.

* Bakla pişirilir ve sirkeyle yenirse ishali keser.  Bakla taneleri ezilir, lapa haline getirilip başa bağlanırsa baş ağrısını alır, gözdeki kızarıkları giderir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir