Bamya Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bamya Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bamya Nerede Yetiştirilir, Bamya Neye İyi Gelir, Bamyanın Sağlık Açısı'dan Faydaları

Bamya Nerede Yetiştirilir, Bamya Neye İyi Gelir, Bamyanın Sağlık Açısı’dan Faydaları

Son aşama besleyici olan bamya yeşil rengi ile yenilebilen kıymetli besinlerimiz den bir tanesidir. Bu senelik yeşil bitki Abelmoschus esculentus yani ebegümecigiller ailesine ilişkin ve ılıman iklimlerde yetişen bir sebze çeşididir.

100 gram tüketilen bamya sadece 30 kalori kazanmamızı sağlamaktadır. İçeriğinde hiçbir doymuş yağ bulundurmayan bamyalar bu sayede çok düşük oranlarda kalori sağlamaktadır. Lif açısından da varlıklı olan bu yeşil sebze içeriğindeki mucilaginous sayesinde sindirilmiş besin parçalarının düzenlenmesine yardımcı olarak kabızlığı önlemektedir. Kişilerin kendilerini daha zayıf hissetmesini sağlar ayrıca depresyonda olan kişilerin duygu ve düşüncelerinin düzelmesini sağlayarak bu benzer biçimde olumsuzluklardan en kısa sürede kurtulmasını sağlamaktadır.
Bamyanın Yararları

Bamya organik şifa kaynağı dışkının daha rahat atılmasını sağlayarak kabızlık giderici özellik sağlamaktadır. İyi bakterilerin beslenmesini sağlar, aşırı kolesterol ve toksin seviyelerini düşürür, buna bağlı olarak da kan şekeri düzeylerini stabilize eder, diyabete karşı etken koruma gösterir, cildin daha sağlıklı olmasını sağlar, gözlerde meydana gelen katarakt riskini azaltır, soğuk karanlıklarına ve öksürüklere karşı naturel bir ilaç etkisi verir, bağışıklık sisteminin gelişmesini sağlar, kemikleri sağlamlaştırır, akciğer ve boğazca kısımlarında meydana gelebilecek iltihaplanmaları giderir. Bamyaların en büyük ve kıymetli etkisi ise kanserlere karşı güçlü bir tabanca olmasıdır. Kolon kanseri, böbrek kanseri, akciğer kanseri ve ağız kanserlerinden korunmamıza yardımcı olur.
Bamya İçeriği

Bamya A vitamini açısından fazlaca zengindir. Fazlaca sağlıklı olan bamya bitkisi beta karoten, lutein, ksantin, oksindalar ve flamangiller gibi bileşikler içermektedir. Ek olarak bamya anti oksidanlar bakımından en varlıklı yeşil sebzelerden bir tanesidir. Bu sağlıklı bileşik ve vitaminlerden daha etkili ve aktif şekilde yararlanmak adına fındık ve avakado ile beraber tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Ayrıca bamyalar B1 vitamini, B3 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini, K vitamini ihtiyaçlarını büyük ölçüde karşılamaktadır. İçeriğindeki enzim unsurü ise kan pıhtılaşması ve kemiklerin güçlendirmesinde gereklidir. Demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum, ve manganez için iyi bir kaynak olabilmektedir.Bamyanın faydaları, bamya faydaları, bamya nın faydaları, bamyanın faydalari nedir, bamyanın yararları, bamya bamya, kuru bamyanin faydalari, bamya faydaları nedir, bamya faydası, bamya yararlari

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir