Burçak Nedir? Faydaları Nelerdir?

Burçak Nedir? Faydaları Nelerdir?

Burcak Nerede Yetiştirilir, Burcak Neye İyi gelir, Burcak nedir, Burcak böreği nasıl yapılırBaklagillerden;hemen her yerde yetisir. Baklagillerden; taneleri hayvan yemi olarak kullanilan bir bitkidir.. Taneleri mercimege benzer. 50 santimetre boylarinda, türüne gore farkli farkli renklerde çiçekler açan bir bitkidir. Müdürmük olarak da bilinir. A ve C vitaminleri açisinda zengindir.

Unu sirke ile karistirilip içilirse idrar söktürür.Bünyesi zayif olanlara helva yapilip yedirilirse sismanlatir.Taneleri isilik ve mayasila sürülür.Ciger, dalak tikanikligina çok faydalidir.Sehveti artirir.Süt yapar.Cigeri besler.

Lapasinin Faydalari: Lapasi yapilip sert urlarin üzerine konuldugunda iyilestirir.Sirt agrilarini iyi eder.Yine lapasi kirilan kemiklerin üzerine baglandiginda iyilestirir.Vücutta beliren lekelerin üzerine konursa çok faydalidir.Vücudu güzellestirir.

Kullanilisi:
Burçak Tohumu kurutulup toz haline getirildekten sonrasında çesitli ilaç yapiminda, burçak bitkisi de hayvan yemi olarak kullanilir. Ayrica, lapasi ve unu elde edilip tedavi için kullanilabilir. Burçak unu sirke ile karistirilip içilirse idrari söktürür. Lapa haline getirilip kiriklarin üzerine sarilirsa iyilesmesini kolaylastirir. Ezik ve çürükler için de faydalidir.
Dünyanın birçok yerinde yetişmekte olan taneleri hayvan yemi olarak kullanılan “Burçak“, baklagiller ailesinden bir şifalı bitkidir. Taneleri özellikle mercimek ile benzerlik gösterir.
Un haline gitirilip bir miktar sirke ile karıştırılıp içilmesi durumunda çok iyi idrar söktürücü özellik kazanır.Helva olarak hazırlanıp tüketildiğinde bünyeyi sağlamlaştırır.Taneleri isilik ve mayasıl tedavisi için kullanılır.Ciğer tıkanıklığı, dalak tıkanıklığı benzer biçimde rahatsızlıklara iyi gelir. Anne sütünü artıran özellik taşır. Ciğerleri besler. Doğal cinsel gücü artırıcı, afrodizyak etkisine haizdir.

Lapa haline getirilerek kullanılması halinde, Sertleşmiş ur üzerinde iyileştirici tesiri vardır. Sırt ağrıları benzer biçimde sorunların tedavisinde iyidir. Kırılan kemiklerin daha güçlü şekilde iyileşmesini sağlar. Vücutta geçmeyen lekeler üzerine konulması durumunda kısa sürede temizler. Cildi güzelleştirici tesiri vardır.

Uyari:
Tohumlarinin fazla oranda yahut uzun süre kullanilmasi çesitli rahatsizliklara yol açabilir

Etiketler: , , , ,

1 comment

  1. mizgin Kasım 19, 2015 at 2:44 pm Reply

    Faydali bilgiler icin tesekkurler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir