Çavdar Nedir? Çavdarın Faydaları,Çavdar Ekmeği

Çavdar Nedir? Çavdarın Faydaları,Çavdar Ekmeği

çavdar ekmeğinin faydaları, çavdar ekmeği, çavdar yetiştiriciliği, çavdar ekmeğinin zararları, çavdar nerede yetişir,

çavdar ekmeğinin faydaları,
çavdar ekmeği,
çavdar yetiştiriciliği,
çavdar ekmeğinin zararları,
çavdar nerede yetişir,

Çavdar ekmeği, çavdar tahılı unundan üretilen bir tür ekmektir. Son zamanlarda sağlıksal faydaları nedeniyle sıkça duyduğumuz çavdar ekmeğinin kökeni çok eski zamanlara dek uzanmaktadır. Koyu çavdar ekmeği Orta Çağa kadar insanların temel besin maddesi olmuştur.Çavdar ekmeği çavdarın öğütülmesiyle oluşan un ve çeşitli oranlarda buğday unu ilave edilerek yapılmaktadır. Çavdarın buğday şeklinde kepek, ruşeym ve endosperm olarak ayrılması zor olduğundan, çoğu süre tüm olarak öğütülmektedir. Çavdar unu rafine beyaz una bakılırsa besleyici değerler açısından oldukça yüksektir. Piyasada satılan çavdar ekmek, tahıllardan çavdarın öğütülüp un haline getirilerek, üçte iki çavdar unu, üçte bir buğday unu katılmasıyla yapılan ekmektir. Çavdar dağlık bölgelerde yetişen bir tahıl türüdür. Taneleri buğdaya oranla daha koyu bir renge haizdir. Çavdarın öğütme esnasında kepek kısmı ayrılmadığından B vitaminleri ve minareler yönünden oldukça varlıklı bir yapıya haizdir. Ancak kepeğin çok olması, çavdar ekmeğin kabarma kabiliyetini azalttığından, iç kısmı pişmemiş görünümündedir. Rutubet oranı çok olduğundan çabuk küflenebilir.
Çavdar ekmeğin kepeğinin çok olması, insan sağlığı açısından önemli olan kalsiyum, çinko ve demirin emilim oranını azaltmaktadır. Bu olumsuzluğu en aza indirmek için, çavdar ununa buğday unu karıştırılır. Bu sayede kabarma daha iyi olacağından, kalsiyum, demir ve çinkoya olan negatif tesiri de azalmış olacaktır.
Çavdar ekmek kabızlık hastalığı bulunan insanlar için çok yararlıdır. Yetişkin şeker hastalarına kan şekerini yükseltmediği için önerilir. Kan dolaşımı bozuklukları ve yüksek gerilim hastalıklarına etkilidir. Vücuda enerji verir. Suda eriyen lifler içerdiğinden kolesterol düşürücü, kalp hastalıklarını önleyici tesiri çok yüksektir. Kalın bağırsak kanseri oluşumunu önleyici etkisi vardır. Çavdar ekmeğin, tansiyonu ve trigliseridi düşürdüğü, şekerin kullanımını artırdığı, kalp krizi riskini azalttığı kanıtlanmıştır.Diyetisyenlerin önerdikleri diyet listelerinde, öteki yiyeceklerle birlikte önerilen ekmek türü, çavdar ekmektir. Bir diliminde 55 kalori vardır.
Çavdar ekmeğin yukarıda saydığımız yararlarının yanı sıra, bazı zararları da vardır. Çokça lif içerdiğinden demir, çinko, kalsiyum gibi minerallerin emilimini güçleştirir. Kabarma oranı kısıtlı olduğundan rutubet oranı yüksektir. Gizleme esnasında lüzumlu özen gösterilmediğinde küflenerek sağlığımıza zarar verebilir.” iyi mi olsa rejim ekmeği” diyerek fazla tüketirsek kilo alma riskiyle karşı karşıya kalabiliriz. Dikkatli tüketildiğinde yararları fazlaca fazladır. Evde meydana getirilen çavdar ekmeğin keyfini çeşitlendirmek için, kuru üzüm, ceviz, zeytin, pekmez, anason, tereyağı katılarak değişik tatlar elde edilebilir. Kendi damak keyfinize uygun çavdar ekmeği tarifleri geliştirebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir