Çileğin Faydaları Nelerdir? Nerede Yetiştirilir?

Çileğin Faydaları Nelerdir? Nerede Yetiştirilir?

Çilek Nedir, Çilek Nerde Yetiştirilir, Çilek Neye İyi Gelir, Çilek Sağlık Açısından İyi m,

Çilek Nedir, Çilek Nerde Yetiştirilir, Çilek Neye İyi Gelir, Çilek Sağlık Açısından İyi m,

Kolesterol: İspanya’daki Salamanca Üniversitesinin yaptığı çalışmaya bakılırsa düzenli olarak çilek yemek LDL (kötü) kolesterol seviyesinin düşmesini sağlıyor. Araştırmaya katılan 23 gönüllü 1 ay süresince her gün yarım kilo çilek yemiş. Meydana getirilen testlerde araştırmaya katılanların LDL kolesterol seviyelerinde ortalama %9 kadar azalma görülmüş. HDL (iyi) kolesterol seviyeleri ise aynı kalmış. Uzmanlar çileğin kolesterolü neden düşürdüğü konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu belirtiyorlar fakat ilk neticelara gore çileğin bu özelliği meyveye kırmızı rengini veren “antosiyanin” adındaki pigmentten ileri geliyor.

Antioksidanlar: Hastalıklara karşı vücudun direncini artıran, kansere karşı koruma elde eden, Alzheimer riskini azaltan, kalp ve damar sağlığını korumuş olan, özellikle yaşlanmaya bağlı sağlık sorunlarını önleyen antioksidanlar çilekte bolca oranda bulunur. 2006 senesinde The American Journal of Clinical Nutrition dergisinde gösterilen bir makaleye bakılırsa çilek antioksidan bakımından en varlıklı 50 yiyecek içinde yer ediniyor. Çileğin antioksidan tesiri meyveye parlak kırmızı rengini veren antosiyanin adlı bileşenden, yüksek C vitamini içermesinden ve kuersetin pigmentinden kaynaklanıyor.

Kanserden Korunma: Çileğin antioksidan tesiri çeşitli kanser türlerinin yolunu açan serbest radikallerin artmasını (oksidatif stres) önlüyor. Bu başlı başına kanser riskini azaltan bir durumdur. Sadece çilek, kanserin gelişimini yavaşlatan “ellagic asit” adlı bir diğer bitkilere özgü kimyasal madde (fitokimyasal) daha yer alıyor. Tabi “çilek kanseri önlüyor” demek için çok erken. Çünkü şu ana kadar bu konuyla ilgili yapılan araştırmaların sayısı oldukca azca ve hepsi laboratuvar ortamında meydana getirilen hücre incelemelerine dayanıyor. İnsanların iştirakıyla yapılacak araştırmalara ihtiyaç duyulmakla birlikte ilk sonuçlar fazlaca umut verici. 1970’li yıllarda başlamış olan ve günümüze kadar idame eden bu konudaki araştırmalara göre çilekte bulunan ellagic asit bazı kanser türlerinde tümörün büyümesini baskılıyor. Çilek dışında, ahududu, kızılcık, ceviz ve nar da ellagic asit bakımından zengin meyveler arasında içeriyor.

Kabızlık: Kronik veya akut kabızlık için en iyi çözüm şekillerinden biri gün içinde gıdalardan aldığınız besin lifi miktarını artırmak. Bolca miktarda gıda lifi içeren çilek bunun için iyi bir seçim olabilir.

Cilt: Çileğin cilde faydaları yüksek oranda C vitamini içermesinden kaynaklanıyor. Portakal ve greyfurttan daha fazla C vitamini içeren çilek bu sayede cilt kuruluğu, süreından önce ortaya çıkan kırışıklıklar gibi sorunları önlüyor. Çilek sadece meyve olarak yendiğinde değil maske olarak yüze uygulanmış olduğunda da cilde bir çok faydası bulunuyor.

Kemik Sağlığı: Çilek, kemik yapısını korumuş olan enzimlerin üretiminde kullanılan manganez mineralini ihtiva eder. Manganez bununla birlikte gıdalar yöntemiyle alınan ve kemik sağlığının korunmasında son aşama önemli kalsiyumun vücut tarafından emilmesi esnasında kullanılan bir mineraldir.

 

Fazla Çilek Yemek Zararlı mı?

 • Çilek oksalat içeren azca sayıdaki meyvelerden biridir. Vücut sıvılarında bulunan oksalat miktarı artığında bunlar kristalize olarak mesane ve böbrek problemlerine yol açabilir.
 • Yetiştirildiği hava koşulları çileğin tadını belirler.
 • 1 çilekte ortalama 200 tohum bulunmaktadır.
 • ABD’de kişi başı çilek tüketimi senelik 2.2 kilogramdır.
 • Günde 5-6 çilek yiyerek vücudun ihtiyaç duyduğu C vitamininin tamamını alabilirsiniz.
 • Çileğin antioksidan etkisi kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar.
 • Çilek, uzmanların sağlıklı bir cilt için önerdiği meyveler içinde yer verilmiştir
 • En güçlü antioksidan gıdalardan biridir.
 • Çilek demir, manganez, magnezyum, folat ve potasyum mineralleri bakımından fazlaca zengindir
 • Çilekte bulunan bazı bileşenlerin kanseri yavaşlattığı ve kanser oluşumunu önlediği yönünde araştırma neticeları bulunmaktadır.
 • Çilekte yüksek oranda besin lifi bulunmuş olduğundan kabızlığa karşı önerilen meyveler içinde yer alır.
 • Diyabet hastalarına önerilen meyveler içinde çilekte bulunmaktadır.
 • Diyet yaparken sağlıklı bir atıştırmalık olarak düşük kalorili çilek yiyebilirsiniz.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir