Çınar Ağacı Nedir? Çınar Ağacının Faydaları

Çınar Ağacı Nedir? Çınar Ağacının Faydaları

çınar ağacı  Faydaları

çınar ağacı Faydaları

Çınar ağacı : Yüksek ve yassı ağaçtır. Dalları, budakları ve yaprakları çoktur. Ferahlatıcı bir gölgesi vardır. Kabuğu kalındır. Yaprağı asma yaprağına benzer. Uzun, ince ve kırmızı sapları vardır. Çiçeği beyazım trak meyvesi haşin, tüylü ve yeşildir. Kıbrıs ta girit adasında ve akdeniz in diğer adalarında çoktur. Nemli yerde ve su kenarında yetişir. çınar son aşama uzun ömürlü, tüm olumsuzluklara dayanıklı ve de sıhhat kaynağı bir ağaç türüdür. Çınar ağacının özellikleri nelerdir. Görünüş olarak çok uzun boylu ve pramit şeklinde olan çınar ağacı, son derece kalın gövdelidir bununla beraber. Türkiye’nin neredeyse bütün bölgelerinde yetişebilen ve 4 mevsim ekilebileme özelliğine sahip olan çınar ağacı, tohumla da üretilebiliyor. Boyu yaklaşık 40 metreye kadar çıkabilen çınar ağacı güneşi de yarı gölgeyi de çok sever. Çınar ağacının yetişeceği toprağın da bir önemi yoktur. Kumlu toprakta da yetişir, çakıllı toprakta da, kireçli de  Yapraklarını döken bir ağaç çeşidi olan çınar son derece dayanıklıdır ve nemli ortamlarda çok iyi gelişir. Hava kirliliği olan kentlerde bile rahatça yetişebilir, hızlı büyür, olumsuz hava koşullarına çok dayanıklıdır, kökleri çok kuvvetlidir. Çınar ağacının kozalaklarıyla yapraklarından yararlanılır.

çınar ağacının özellikleri : Kozalakları ve yapraklarından faydalanılan bu nebat geniş sahalarda çokça bulunur. Gövdesi oldukça kalındır. Averaj boyu 30 metre kadardır. Yanıkları iyileştirme özelliği bulunur. Diş ağrısına iyi geldiği, diş etlerini sağlamlaştırdığı bilinir. Yaraları çabuk iyileştirir, vücuttaki şişlerin inmesine destek sunar. Merhemiyle sedef hastalığının geçmiş olduğu söylenir. Sarası olanlarda tercih edilmiş olduğu, saçları güçlendirip kepeği önlediği bilinir. Kadınlarda akıntıyı önler, hayvan zehirlenmelerine iyi gelir. Çınar ağacının yaprağından mürekkep yapıldığı bilinir. Türkiye’de doğu çınar çeşidi yetişir. Çınar ağacı mobilya sektöründe de kullanılır

çınar ağacı hangi hastalıklara tesiri vardır

çınar ağacının faydaları : çınar ağacının kökleri çok güçlüdür. Çınar ağacının kozalaklarıyla yapraklarından yararlanılır. Yararları saymakla bitmez. Yanıkları iyileştirme özelliği bulunur.

– Yanıkları iyileştirici bir özelliği vardır.
– Diş ağrılarını, keserek, diş etlerini kuvvetlendirir.
– Yaraların iyileşme süresini kısaltır
– Vücuttaki şişlerin inmesine destek sunar.
– Merhemi sedef hastalığının tedavisinde kulla­nılır.
– Sara hastalığına iyi gelir.
– Saçları besler, kepeklenmeyi önler.
– Kadınlardaki akıntıyı keser.
– Her çeşit hayvan zehirlenmelerinde etkilidir.
– Yapraklarından bir çeşit mürekkep yapılır.

çınar ağacı neye iyi gelir : çınar ağacının meyvesinden yapılan ilaç yılan zehirini giderir. Yaprağını sirke ile kaynatıp içmek zayıflatırmı kusmağı önler. Kabuğunu sirke ile kaynatıp sıcak ağızda tutmak diş ağrısını teskin eder. Yemişi ve yaprağıyla zararlı böceklere dokunduğunda ölürler.
çınar ağacı iyi mi tüketilmeli : çınar kabuğu normal su ile kaynatılıp içildiğinde böbrek iltihabı ve kum dökmeye yararlıdır. Ayrıca o kadar lezzetlidir ki, tadı ıhlamur ile ayırt edilmez.
çınar ağacı nasıl kullanılır : Çınar ağacı yaprağı ve kabuğu, meşe palamudu meyvesi ve yaprağı, akkuş ağacı ve yaprağı, biberiye otu, ısırgan yaprağı kaynatılıp suyu ile saçların diplerine friksiyon yapılır. Saçlar bu karışım ile yıkanıp kullanılmalı

Etiketler: , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir