Cinsel Gücü Arttırıcı mucize karışımlar

Cinsel Gücü Arttırıcı mucize karışımlar

Cinsel Gücü Arttırıcı Besinler

Cinsel Gücü Arttırıcı Besinler

Ruh ve bedenin dinç ve sağlıklı olması lazımdır. Beslenme Yetersizliği, sinirlilik, stres, uyum bozuklukları, her türlü yorgunluklar, ilaveten kadında adet bozuklukları ve üriner sistem hastalıkları, erkekte prostat beni büyümesi gibi hormon dengelerindeki bozulmalar, kadın ve erkekte cinsi gücü ve arzum azaltır, hatta tamamen yok eder. Buna yaşlılık da ilave edilirse, ailede huzursuzluk ve sevgi bağı azalmasıyla karşılaşılır. Kadın ve erkeğin birbirlerine karşı olan, cinsi arzularını arttırmak, vücutlarının güç kazanmasını temin etmek için aşağıdaki bitki formülleri kullanılır:

* Erkek veya kadında üriner sistem hastalıkları varsa tedavi edilir. Sinirli ve stresli ortamlardan uzaklaşır, beslenmeye dikkat edilir.

* Siyah, beyaz ve kırmızı turp tohumlarından ellişer gr dövülerek toz haline getirilir. Sonra da bir kilo balla karıştırılarak macun kıvamına sokulur. Günde üç defa birer kaşık yenir

. * 100 gr. kereviz tohumuyla 50 gr. salatalık çekirdeği bir kilo halkı karıştırılarak macun haline getirilir. Günde üç defa birer kaşık yenir. Ayrıca bu formüle istenirse, 250 gr. tereyağı da hafif ısıtılarak katılır ve aynı şekilde macun haline gelinceye kadar karıştırılarak, aynı miktarlarda yenir.

* 20 gr. karabiber, 50 gr. zencefil, 50 gr. havlıcan ve 20 gr. karanfil toz haline getirilir. Sonra da 600 gr. balla karıştırılarak macun kıvamına sokulur Sabah ve gece yatarken iki 2 kaşık yenir.

* 40 gr. kişniş, 10 gr. damla sakızı, 50 gr. akgünlük, 50 gr. rezene, 30 gr. anason ve 250 gr. sinameki toz haline getirilir. Ayrıca 2600 gr. şeker 1.5 litre suda karıştırılarak şurup haline getirilir. Birbirine karıştırılan tozlar, yavaşça şuruba katılır ve uygun kıvama gelinceye kadar karıştırılır, cam veya emaye kaplarda muhafaza edilir. Günde 2 – 3 defa 1 – 2 kaşık yenir.

* 90 gr. Antep fıstığı 90 gr. havlıcan ve gr. zencefil değirmende toz haline getirildikten sonra 3000 gr süzme balla karıştırılarak macun haline getirilir. günde üç defa birer tatlı kaşığı yenir.

* 50 g. hurma ile 50 gr. kuru üzüm ezildikten ve bılenderden (karıştırıcı) geçirildikten sonra ’00 cc. sütle karıştırılır. Günde üç defa birer kaşık. yenir.

* 200 ec. sütle 20 gr. salep pişirilir. Üzerine 10 gr. tarçın ve 100 gr. bal eklenerek iyice karıştırılır. Karışımdan günde 2 – 3 kaşık yenir. Tereyağı ve bal yarı yarıya karıştırılarak sabah ve akşam yenir.

* 50 gr. çörek otu, 40 gr. ‘mason, 40 gr. ısırgan tohumu ve 30 gr. sinameki toz haline getirilir. Bir kilo bal-la iyice karıştırılarak macun kıvamı na sokulduktan sonra, günde 2 – kaşık yenir.

* 50 gr. çemenle 100 gr. hurma., 100 gr. balla karıştırılarak macun haline getirilir. Günde üç defa birer kaşık yenir.

* 50 gr. ceviz, 40 gr. Hindistan cevizi, 50 gr. fındık ye 10 gr. karabiber, toz haline gelinceye kadar dövülür. Sonra da 100 gr. tereyağı ve 200 gr balla karıştırılarak 200 gr balla karıştırılarak macun kıvamına sokulur. günde üç defa birer kaşık yenir.

* 20 gr çoban çökerten, 15 gr. küçük Hindistan cevizi, 45 gr zencefil 45 gr, tarçın, 20 gr. ıspanak tohumu 25 gr. salep toz haline getirildikten sonra bir kilo balla karıştırılarak macun kıvamına sokulur.  Günde üç defa birer kaşık yenir.

* 35 gr. zencefil, 40 gr. damla sakızı 15 gr. sinameki, 60 gr. rezene, -. 90 gr. çörek otu toz haline getirilir. Sonra da 900 gr. balla karıştırılarak  macun kıvamına sokulur. Günde üç defa, aç karna birer tatlı kaşığı yenir.

* 50 gr. toz karanfil,yarım litre inek sütünde kaynatılır. Sabah aç karna ve gece yatarken birer bardak içilir

* 50 gr, kereviz tohumu, 50 gr. turp tohumu, 50 gr. havuç tohumu, 50 gr. anason, 30 gr. karanfil, 20 gr. udu hindi, 20 gr. akırıkarha ve 20 gr. damla sakızı toz haline getirilir. Sonra da iki kilo halkı karıştırılarak macun kıvamına sokulur Günde üç defa, aç karna birer tatlı kaşığı yenir.

* 50 gr, kavrulmuş fındıkla 50 gr. çam fıstığı 100 gr. kuru üzümle beraber her gün yenir:

* 10 gr. kişniş, bir bardak pekmezde kaynatılır. Sıcak olarak, sabah ve akşam birer çay bardağı içilir.

* 50 gr. zencefil, 50 gr. havlıcan, .50 gr. ısırgan tohumu ve 100 Yarım polen toz haline getirilir. Sonra da bir kilo balla karıştırılarak macun kıvamına sokulur. Günde üç defa, aç karna birer yemek kaşığı yenir

* 6 gr. fülfülle, eşit miktarlarda zencefil, karanfil, tarçın, mastika sakızı, keten tohumu, kavrulmuş kişniş ve 200 gr. meşe palamudu toz haline getirilir ve elekten elenir. Sonra da 720 gr. balla karıştırılarak macun kıvamına sokulur. Günde üç defa onar gram yenir.

* 15 gr. karanfil, 15 gr. Hindistan cevizi, 15 gr. tarçın, 10 gr. deve dikeni, 15 gr. defne tohumu ve 10 gr. şebboy çiçeği toz haline getirilir. Sonra da yarım kilo balla karıştırılarak macun kıvamına sokulur. Karışımdan sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa, birer çay kaşığı yenir.

Not:  ‘Fatih Sultan Mehmet macunu’ olarak bilinen ve bugüne kadar gelen kuvvet macununun formülü aşağıdaki gibidir: 35 gr. tarçın, 35 gr. karanfil, 35 gr. anason, 16 gr, kereviz tohumu,16 gr. udul kahr, 32 gr. fulful, 32 gr. kebabe, 32 gr. ısırgan tohumu, 32 gr. havuç tohumu, 32 gr. şalgam tohumu, 32 gr. turp tohumu, 32 gr. mastika Sakızı, 32 gr. sinameki, 32 gr. • akgünlük, 32 gr. üzerlik tohumu, 32 gr. acı badem yağı, 64 gr..çörek otu 16 gr. misk ve 192 gr. toz şeker, tunç bir havan içinde iyice dövülerek toz haline getirilir. Sonra da 2,5 kilo saf balla üç saat karıştırılırde macunla. ilgili şu. ifadeler yer almaktadır: “ilk bu macun padişah hazinesinden çıkmıştır ki, Arap ve Acem hekimleri itıtifakla Sultan Muham. Karışım koyu bir kıvamına gelir. Bu karışımdan, sabah ve akşam aç karna 19,2 gramlık parçalar halinde yenir. Topkapı Sarayı arşivinmed Han Hazretlerine terkip edip yapmışlar-, dır. Cümlenin kanaati şudur ki; bir kimse erlikten kalmış olsa, bir hatun doğurmasa veya bedeninde ne türlü illet varsa, 40 sabah ve 40 akşam bu macunu yediği vakit, erkekse 15 – 20. yaşındaki bir yiğit, kadın ise çiçeği burnunda bir kız gibi olur” (sadeleştirilmiştir) 

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir