Damla Sakızı Nedir? Damla Sakızının Faydaları Nelerdir?

Damla Sakızı Nedir? Damla Sakızının Faydaları Nelerdir?

damla sakızı nedir  Faydaları Nelerdir

damla sakızı nedir Faydaları Nelerdir

Damla sakızı özellikle göğüs hastalıklarına çok iyi geldiği bilinmektedir. İdrar söktürücü tesiri olarak böbrek fonksiyonlarında faydası vardır. Antiseptik özelliği ile diş ve diş etine çok olumlu bir tesiri var” dedi.

Diyetisyen Emine Yüzbaşı oğlu, damla sakızının birçok rahatsızlığa iyi geldiğini belirterek, özellikle göğüs hastalıklarına çok iyi geldiğini, idrar söktürücü etkisinden dolayı ise böbrek fonksiyonlarına faydalı olduğunu açıkladı. Antiseptik özelliği ile diş ve diş etine çok olumlu bir tesirinin olduğuna da dikkat çeken Yüzbaşı oğlu, “Mide sıkıntısı olan kişilerde, mide yanmaların da özellikle aç karnına yemekten yarım saat, bir saat önce damla sakızı kullanmak midede olan yanmayı önleyici bir etkisi bulunmaktadır. Göğüs hastalıklarında da çok güzel bir etkisi vardır damla sakızının. Nefes darlığı çekenlere de bu tür faydaları bulunmaktadır. Toz haline getirilerek daha çok kullanılmaktadır. Su ile karıştırılarak içilebilir” diye konuştu.

Günümüzde bir oldukça diş macununun içinde antiseptik özelliği olduğundan dolayı damla sakızının bulunmuş olduğunu kaydeden Yüzbaşı oğlu, damla sakızını toz haline getirip gargara yaparak diş ve diş etinin korunabileceğini söyledi. Kullanım alanlarının ise çoğu zaman tatlılar, damla sakızlı muhallebiler, kek ve kurabiyeler bulunduğunu kaydeden Yüzbaşı oğlu, kilo problemine dikkat çekerek şu uyarıda bulunmuş oldu:

“Kilo sorunlarını göz önüne alarak tüketmek gerekir. Damla sakızı faydalı olacak diye fazla tüketip daha sonrasında kilo yaşamamakta fayda var.”

Göğüs hastalıkları, böbrek ve diş eti gibi birçok rahatsızlığa iyi geldiği söylenen doğal damla sakızı, sağlığın yanı sıra tatlı ve kahvelerde de kullanılıyor. Damla sakızı bir oldukça hastalığa iyi geliyor sadece fiyatı el yakıyor. Damla sakızının astım hastalarına iyi geldiğini belirten aktar çalışanı Zafer Erkan, damla sakızının havanda dövülerek bal ile toz halinde eritildiğini, daha sonra ise bunu astım hastalarının yediğini belirtti.

Damla sakızının kg fiyatının bin 100 TL bulunduğunu ifade eden Erkan, pahalı olmasının sebebinin ise az çıkmasından ve el zahmetinin fazla olmasından dolayı olduğunu söylemiş oldu. Müşterilerin mecburiyetten 50-100 gram damla sakızı aldığını kaydeden Erkan şöyle devam etti:

“100 gramı 115 lira yöreı tutuyor. Fiyatını bilmeden 250 gram isteyen müşterilerimiz var. Tartıyoruz, 250-300 lira civarı tutuyor. Fiyatını görünce kalsın diyor. İhtiyaç halinde mecbur kaldığı için 50 gram alıyorlar ama genelde ise 5-10 gram alıyorlar. Tane olarak alan müşterilerimiz de var. 6-7 tane alıyorlar. Onun da fiyatı 7 lira yöreında tutuyor.”

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir