Dünyanın En Faydalı Bitkileri

Dünyanın En Faydalı Bitkileri

Eski çağlardan beri insanlar tedavi amaçlı olarak birçok bitkiden faydalanmaktadır. Aslında eczanelerde satılan kimyasal içerikli ilaçların hammaddesi de bitkilerdir. Ancak laboratuar ortamında yapılan çalışmalar neticesinde geliştirilen ilaçlara farklı katkı maddeleri de eklendiği için tedavi edici özelliğinin yanı sıra birçok yan etkileri de vardır. Son yıllarda alternatif tıbbın çoğu uzaman tarafından kabul edilmesinin ardından insanlar tedavi amaçlı çeşitli bitkilere yönelmeye başlamışlardır. Ancak nasıl olsa bu bir bitkidir zararı olmaz diye düşünülmemeli, her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi bilinçsizce kullanılan bitkisel tedavilerinde sakıncaları vardır. Eğer bitkilerden şifa arıyorsanız bunu bir doktor kontrolünde almanız sağlığınız açısından önemlidir. Doğaya baktığımızda sayısız sayıda şifalı bitki vardır.

Doğanın en faydalı bitkileri ise şunlardır:

• Çuha Çiçeği: Çuha çiçeği, tedavi amaçlı olarak kullanılacaksa genellikle yağı kullanılmaktadır. Bu şifalı otun yağı, romatoid atrit ağrılarına ve kolesterolün düşürülmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

• Papatya: Bu bitkinin en yaygın kullanılan şekli çay olarak içilmesidir. Bağırsaklarda meydana gelen sorunların giderilmesinde ve uyku problemi yaşayan kilerin sıklıkla başvurdukları bitkiler arasındadır. Ayrıca rahatlatıcı özelliği de vardır.

• Aloe Vera: Dünyanın en faydalı bitkileri arasında “Aloe Vera” da bulunmaktadır. Daha çok yanık tedavilerinde ve özellikle güneş yanıklarına karşı kullanılan etki bitkilerin başında yer alır. Çünkü aloe veranın acıları azalttığı ve yaraları hızlı bir şekilde iyileştirme özelliği olduğu tespit edilmiştir.

• Kızılcık: Kızılcık bitkisinin daha çok suyu tüketilmektedir. C vitamin bakımından zengin bir bitkidir. Vücudun boşaltım sisteminin düzenli çalışmasını ve meydana gelen sorunların giderilmesi için kızılcık suyu önerilmektedir. Kızılcık bitkisinin içeriğindeki asitler sayesinde böbrek taşı oluşumunu engeller ve tümörlerin oluşmasına izin vermez. Daha çok bakteriyel enfeksiyonların giderilmesinde kızılcık suyu tavsiye edilmektedir.

• Ekinezya: Hiçbir yan etkisi olmayan ekinezya bitkisinin yaralı iyileştirme özelliği kuvvetli olduğu bilinmektedir. Özellikle kış aylarında artış gösteren gribal enfeksiyonlar için önerilmektedir. Göğüste oluşan tıkanıklara, öksürük ve boğaz ağrısına da iyi gelir. Ayrıca bağışıklık sistemini de kuvvetlendiren ekinezya bitkisi dünyanın en faydalı bitkileri arasında yerini almıştır.

• Günlük: Farklı isimlerle de adlandırılan günlük bitkisi daha çok “sığla” olarak bilinir. Daha çok ishal ve solunum yolu enfeksiyonları için tercih edilmektedir. Ayrıca kas hastalığı, obezite, kolestrol ve bel ağrılarının giderilmesi için de kullanılır. Dünyanın en faydalı bitkileri sadece bunlarla sınırlı değildir. Sarımsak, adaçayı, yılan otu, karabaş otu, zencefil, karanfil, çörek otu, kekik, nane ve daha sayısız bitki çeşidi birçok hastalığın tedavisinde destekleyici tedavi veya alternatif tıp alanında kullanılmaktadır. Sağlıklı Günler Dileğiyle….

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir