Eğir Kökü Nedir? Faydaları, Zararları

Eğir Kökü Nedir?

Eğir Kökü Nedir? Faydaları, Zararları, Eğir Kökü Nerede Yetiştirilir

Eğir Kökü Nedir? Faydaları, Zararları, Eğir Kökü Nerede Yetiştirilir

Göl, dere ve bataklık çevresinde yetişir. Boyu 1,5 metreye kadar yükse-lir, kılıca benzer. Yaprakları şerit biçiminde, çiçekleri kokulu, uzun başak şeklindedir, otsu bir bitkidir. İnce kökleri şifa verici olarak kullanılır. Kokusu baharat, tadı acıdır. Terkos, Sapanca ve Beyşehir göllerinin çevresin-de bol miktarda yetişir. Halk arasında azal eğeri, hazan bel, kurtluca adlarıyla tanınır.

 • Kullanım yeri ve şekli:
  Gaz söktürücü, antisemitizm ve tüketicidirler. Romatizma ve idrar yolu hastalıklarında, bilhassa prostat tedavisinde kullanılır.
 • Küçük çocuklarda gaz söktürücü olarak; bir bardak süte 2 – 3 küçük parça konulur. Beş dakika kadar çalkalandıktan sonra çocuklara içirik. Büyükler için, kaynamakta olan 200 cc. süte 10 gr. konur. Bir dakika kısık alevde demlenir. Soğuduktan sonra, günde 3 – 4 çay bardağı içilir.
 • Ağrı ve sancılara, 200 cc. suya 5 – 7 gr. konur. Beş dakika kaynatıldıktan sonra, günde 2 – 3 bardak içi
  lir
 • Prostat büyümesi ve idrar tutukluğunda; kereviz tohumu veya kökü ile beraber ayrı yerlerde kaynatılarak kullanılır. Toz haline getirilmiş 50 gr. eğir kökü, yarım litre suda beş dakika kaynatılır. Soğuduktan sonra süzülür. 50 gr. kereviz tohumu veya kökü de küçük parçalara ayıldıktan sonra, yarım litre suda beş dakika kaynar. Soğuduktan sonra süzülür. Bir çay bardağı eğir kökü suyu ile bir çay bar-dağı kereviz tohumu veya kökü suyu birbirleriyle karıştırıldıktan sonra, balla tatlandırılırdı. Günde 3 – 4 bardak içi-lir. (Çabuk bozulabilir olduklarından, her ikisi de, buzdolabında ayrı ayrı muhafaza edilmelidir.)
 • Sigarayı bırakmak için, sigara içme arzusu duyulduğunda veya günde 4 – 5 defa kurutulmuş eğir kökü çiğnenir veya emilir.
 • Ciltteki buruşukluk ve sivilceleri gidermek için, sabah ve akşam, yüze eğir yağıyla masaj yapılır. Bir saat beklenir, sonra vüz, gül suyu ile silinerek temizlenir.
 • Gut ve böbrek rahatsızlıklardandır; 50 – 6() gr. eğir kökü yarım litre suda beş dakika kaynatın Soğuyunca balla tatlandırılıp günde 3 – 4 bardak içilir.
 • Gözleri dinlendirmek veya kuvvetlendirmek için; taze eğir kökü ezilir, suyu ile gözler hafifçe ovulur. Gözler, 2 – 3 dakika sonra papatya suyu ile yıkanır.
 • Mide ve bağırsak kanseri için; Bir bardak suya, toz haline getirilmiş bir yemek kaşığı eğir kökü konur, bir gece bekletilir. Yemeklerden önce ve sonra, (günde altı defa) ısıtılarak birer yudum içilir. Bu tedavi, sadece mide ve bağırsak hastalıklarında değil, kara-ciğer, safra kesesi ve pankreas üzerin-de de etkilidir.

Etiketler: , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir