Farfara Otu Nedir? Öksürük Otunun Faydaları Nelerdir?

Farfara Otu Nedir? Öksürük Otunun Faydaları Nelerdir?

Farfara Otu Nedir

Farfara Otu Nedir

Öksürük Otu (Tussilago farfara), bölgesel olarak, farfara otu, kaval ak , sulandık otu adlarıyla da anılır. Çayırlarımız ve bayırlarımızda daha asla bir bahar yeşili görünmeden, ilkbahar başlangıcında öksürük otu, tüm bitkilerden önce, sarı çiçeklerini açmaya başlar. Çiçek durumları yapraklardan önce (Mart-Nisan) meydana gelir. 8-15 santimetre çapında, kalp biçiminde ve uzun saplı yaprakları vardır. Üst yüz koyu yeşil, alt yüz ise sık ve beyaz renkli tüylerle örtülüdür. Hemen derhal kokusuz ve acı lezzetlidir. Glikozit içermektedir. Nemli yerlerde, çıplak bayırlarda, çakıllı zeminlerde, işlenmemiş tarlalarda, mezbeleliklerde, yapraklardan önce çıkmış çiçekler öbek öbek görülür. Arılar ve böcekler ilk gıdalarını onlardan alırlar. Nebat yalnızca balçıklı ve killi topraklarda yetişir. Onun, killi ve balçıklı toprakların bir emaresi olduğu rahatça söylenebilir. Bitkinin, kış stoku için toplayacağımız organı çiçekleridir.

Balgam söktürücü ve dağıtıcı özellikleri ile onu, bronşit, gırtlak ve ağız boşluğu nezlesi, bronşiyal astım ve zatülcenpte ve hatta başlangıç dönemindeki akciğer tüberkülozunda büyük bir başarıyla kullanabiliriz. Uzun soluklu öksürüklerde, ve ızdırab verici ses kısıklıklarında, gün süresince sık sık, balla tatlandırılmış öksürük otu çayı içilmelidir. Daha sonraları, Mayıs’ta, üstleri yeşil ve altları gümüş rengindeki keçeli yaprakları çıkmaya başladığında, C vitamini içerdikleri için, onları çorbalarda, maydanoz yerine ve ilkbahar salatalarında kullanabiliriz. Daha sonrasında, yapraklar çiçeklerden daha çok etkili madde içermeye başladığında, ek olarak da çiçek-yaprak harmanı yapmak için onları toplarız. Yıkanıp lapa haline getirilen yapraklar göğüs üstüne yatırıldığında, her tür akciğer hastalıklarında, yılancık ta, morararak şişmiş doku yaralanmalarında bile yardım eder. Bu lapa kompreslerinin etkisi şaşırtıcıdır . Öksürük otu kaynama suyuyla meydana getirilen kompresler, yılancık çıbanların da kullanılır. Öksürük otu çiçek veya yaprak buğusu, krizli ve boğucu nefes alma zorlukları ile beraber görülen kronik bronşitler de gün boyunca bir çok kere solunmalıdır. Çok kısa sürede büyük rahatlama görülecektir. Şişen ayaklarınıza sık sık, bitkinin kaynama suyuyla hazırlanan ayak banyoları yapınız.

Öksürük otu yapraklarından hazırlayabileceğiniz bir şurup, akciğer hastalıklarında ve bronşiyal nezleler de kendini en iyi biçimde kanıtlar. Bir toprak kaba sırayla, bir sıra yaprak, bir sıra ham şeker kap dolana kadar döşenir.

Kabın ağzı iki yada üç kat sağlam parşömen kağıdı ile örtülüp sıkıca bağlanır ve bahçenin ayak altı olmayan bir köşesine kazılan çukura koyulur. Üstüne bir tahta kapak koyulduktan sonra, hepsi toprakla örtülür.

Bu durumda hiç değişmeyen sıcaklık, mayalanma vakasını başlatır. 8 hafta sonrasında kap yerinden çıkarılarak, elde edilmiş olan şurup bir yada iki kere kaynatılır. Soğuduktan sonrasında, geniş boğazlı cam kaplara doldurulur.

Bu şurup kış ve grip zamanları için en etkili koruyucunuz olacaktır.

Kaşık ölçüsüyle kullanılır. Astım hastalıklarında, devamlı bronşitlerde ve sigara zararlarında, ilkbaharda bitkinin taze sıkılmış öz suyundan bir tatlı kaşığı, bir tas et suyuna yada sıcak süte karıştırılarak alındığında, olağanüstü yardımlar sağlar. Filibit hastalığında, ezilmiş taze yapraklar krema ile karıştırılır ve elde edilmiş bu kütle, iltihaplı bölgeye sürüldükten sonra, bir bezle hafifçeçe bağlanır.

Taze sıkılmış nebat öz suyu kulağa damlatıldığın da, kulak ağrılarını geçirebilir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir