Funda Nedir? Fundanın Faydaları Nelerdir?

Funda Nedir? Fundanın Faydaları Nelerdir?

Funda en çok çay formunda tüketilmektedir sadece cilde esnekliğini veren elastin üretimini tetiklediği için kozmetik sektöründe bir çok kremin içinde müessir madde olarak kullanılır. Bitkinin özünden elde edilmiş su irin önleyici özelliğe haizdir. Halk arasında başta idrar yolu enfeksiyonları olmak üzere safra ve böbrek taşı düşürmek için kullanılmaktadır.Son yıllarda başta Almanya olmak üzere bazı ülkelerde romatizma nedeniyle oluşan ağrıların tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Bunun başlıca nedeni vücutta biriken ürik asidin daha kolay atılmasını sağlamasıdır. Romatizmal ağrılar için tavsiye edilen kullanım şekli funda çayı ya da funda suyunun romatizma ağrısı bulunan bölgelere direk kompres yapılması şeklindedir.Orta dereceli uyku bozukluklarının tedavisinde bir sedatif şeklinde funda çayı içmek tavsiye edilmektedir. Sadece bununla birlikte iyi bir idrar söktürücü olan çayı yatmadan derhal önce içmek çok iyi bir düşünce değil.

Funda Çayının Faydaları

funda cayinin faydalari

funda cayinin faydalari

Çok dallı çalı formunda bir bitki olan funda yıl boyu yeşildir (kış aylarında rengi matlaşır ve sarıya çalar) ve iğneye benzer minyatür yaprakları vardır. Çiçeği pembe ve mor arası olan funda genellikle yaz aylarında çiçek açar. Çiçeklerinin rengi sebebiyle dekoratif ve peyzaj tamamlayıcı bir bitki olarak kullanılır. Birkaç Akdeniz adası hariç Avrupa’nın büyük kısmında, Rusya, Asya’nın bir bölümünde ve şimal ABD’nın Atlantik kıyısında organik olarak yetişir. Bataklık kenarlarında ve dağ yamaçlarında bulunabilir, hafif asidik toprağı ve güneş ışığını sever.Botanik adı Calluna vulgaris olan funda çiçeği süpürgeotu olarak da bilinir. Bitki her ne kadar güzel çiçekleri için dekoratif bir nebat olarak popülerlik kazanmış olsa da yüzyıllardır yaşlılığın etkilerinin azaltılmasından cildi güzelleştirmeye kadar bir çok farklı amaçlarla kullanılmıştır. Funda Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim aylarında toplanarak kurutulur. Bitki çok uzun ömürlüdür ve 50 yıla kadar yaşayabilmektedir. İdrar yolu hastalıklarının tedavisine yardımcı olur Sistit tedavisinde kullanılır Böbrekleri temizler Mesane problemlerinde kullanılır Romatizma tedavisinde kullanılır Gut tedavisinde yardımcı olarak içilir Soğuk algınlığına iyi gelir Öksürüğü alır Çeşitli sindirim sistemi problemlerinde kullanılır Prostat sorunlarına iyi gelir İshale iyi gelir Karın ağrısını alır Uyku getirir

Funda Çayı Nasıl Hazırlanır

İyi bir funda çayı hazırlamak için yarım litre kaynamış iyi suyu alevden alarak 6 çay kaşığı funda kurusu atın. 10-15 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Isterseniz balla tatlandırabilirsiniz. Tavsiye edilen tüketim miktarı günde 1-2 bardaktır. Funda çayını kurutulmuş yahut taze bitkiden hazırlayabilirsiniz. Bitkinin hem çiçekleri hem de yaprakları sağlığa faydalıdır. Kurutulmuş funda kuru, fazla ışık almayan bir yerde hava geçirmez kapta muhafaza edilmelidir.

Fundanın Sağlığa Faydaları: 

Funda maksimum çay formunda tüketilmektedir sadece cilde esnekliğini veren elastin üretimini tetiklediği için kozmetik sektöründe pek çok kremin içinde müessir madde olarak kullanılır. Bitkinin özünden elde edilmiş su irin önleyici özelliğe haizdir. Halk içinde başta idrar yolu enfeksiyonları olmak üzere safra ve böbrek taşı düşürmek için kullanılmaktadır.Son yıllarda başta Almanya olmak üzere bazı ülkelerde romatizma sebebiyle oluşan ağrıların tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Bunun başlıca nedeni vücutta biriken ürik asidin daha kolay atılmasını sağlamasıdır. Romatizmal ağrılar için tavsiye edilen kullanım şekli funda çayı yahut funda suyunun romatizma ağrısı bulunan bölgelere direk kompres yapılması şeklindedir.Orta dereceli uyku bozukluklarının tedavisinde bir sedatif benzer biçimde funda çayı içmek tavsiye edilmektedir. Sadece aynı zamanda iyi bir idrar söktürücü olan çayı yatmadan derhal önce içmek çok iyi bir düşünce değil.

Etiketler: , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir