Greyfurtun Faydaları Nelerdir?

 Greyfurtun Faydaları Nelerdir?

greyfurtun faydaları

greyfurtun faydaları

Yeni meydana getirilen araştırmalar greyfurt suyunun bazı ilaçların etkilerini artırdığı ve o nedenle ölümle sonuçlanabilecek zararlı yan etkisinde bırakır ortaya çıkardığını gösterdi. Bu yüzden ilaç kullanan kişilerin greyfurt suyu içmemeleri önerilmektedir. Greyfurt Suyu İlaçların tesirini iyi mi artırıyor?
İlaçlar bağırsaklar da ve karaciğerde bulunan CYP450 enzimiyle parçalanarak vücudumuzdan atılmaktadırlar. Bu enzimin ince bağırsaklarda bulunan P-450 3A4 adlı bir türü greyfurt suyu içince yok olmakta ve bundan dolayı de ilacın parçalanması geciktiğinden kanda birikmekte ve neticeta ilaç zehirlenmesine niçin olabilmektedir.

Turunçgillerin en önemli meyvelerinden olan greyfurt, içinde bol miktarda C vitamini bulunduruyor. Her gün 1 bardak greyfurt suyu içerek, hastalıklara yakalanma riskini azaltabilirsiniz. C vitamini bulunan öteki meyveler ise, kivi, çilek, portakal ve limon.

Greyfurt, aslında posa bakımından çok zengin bir meyve olduğundan dilimleyerek yenmesi son aşama yararlıdır. Sadece tadı birazcık acımtırak olduğu için, böyle yiyemeyenlerin suyunu sıkıp içmeleri öneriliyor.

Greyfurt Suyundaki Hangi Maddeler Bu etkiyi Yapıyor?

Greyfurt suyunda bulunan narinjin ve psoralen maddelerinin bağırsaklarda bulunan ve ilaçları parçalayan P-450 3A4 isimli enzimin etkisini yok ettiği ortaya konmuştur.

Greyfurt Suyu İçince İlaç Üzerine tesiri Ne kadar Sürüyor?

Yapılan çalışmalar bir bardak greyfurt suyunun (yaklaşık 250 ml) bu etkiyi göstermeye yettiğini, ilaçla beraber greyfurt suyu içmenin yada greyfurt suyu içtikten 12 saat sonra bile ilacı almanın bu etkiyi ortadan kaldırmadığını göstermiştir. Örneğin kolesterol düşürücü olarak kullanılan lovastatin adlı ilaç greyfurt suyu içildikten 12 saat sonrasında alınsa bile kandaki düzeyleri 2 kat daha çok olmaktadır. Greyfurt suyunun bu tesirinin kalkması için minimumdan 24 saat geçmesi gerektiği ileri sürülmüştür.
İşte Greyfurt’un Başlıca Faydaları: En önemli antioksidanlardan biri olarak vücudu özgür radikallerin zararlı etkilerinden koruyor. Kötü kolesterolü düşürücü özelliğe sahip yapılan araştırmalara nazaran, mide ve pankreas kanserine yakalanma riskini büyük ölçüde engelliyor İçerdiği yüksek C vitamini yardımıyla vücudun hastalıklara karşı dirayetli olmasını sağlıyor, diş etini koruyor, diş eti kanamalarını engelliyor. İçerdiği yüksek potasyum sayesinde yüksek tansiyonu kontrol altına alıyor. Metabolizmayı hızlandırıyor. Zayıflama güçlüğü ve özellikle metabolizmasının yavaşlığından şikayetçi olanların yemesi gerekiyor. Sindirim sisteminin çalışmasına katkı sağlayarak, hazım problemlerine iyi geliyor. Vücutta biriken su ve zehirli atıkların dışarı atılmasını sağlıyor. Karaciğerin düzenli çalışmasını sağlıyor fiziksel etkilerin yanı sıra zihinsel yorgunluklara da iyi geliyor. Greyfurt yağı, aroma terapi yağı olarak kullanılıyor.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir