Gülün Faydaları Nelerdir?

 Gülün Faydaları Nelerdir?

gülün faydaları nelerdir

gülün faydaları nelerdir

Çiçeklerin en güzeli, en soylusu ve maksimum çeşitlisi olarak tanınır. Bir oldukça türü olan gül, çiçeklerin sultanıdır denilebilir. Gerek kokusu, gerek renklerinin güzelliği itibari ile eskiden beri pek sevilmiş, çok beğenilmiş, kitaplara, romanlara, tarihlere ve şiirlere geçmiştir.

Güzel kokusu ve göz alıcı renkleri ile bahçelere, bağlara, evlere süs olmuştur. Hala da insanlar içinde bu tarihi ehemmiyetini muhafaza etmektedir.

Gül’ün insanlara faydalı olmasından ziyade bir çok anlamı ve özelliği olduğu benzer biçimde kırmızı gül seni seviyorum, beyaz gül seninle evlenmek isterim benzer biçimde güzel ve özel kavramları taşıdığından insanlar arasında en sevilen çiçek türüdür. Her yerde en çok bulunan gül, katmerli kırmızı güldür. Rengi ve kokusu pek güzeldir

Bayılana, daralana gül suyu ferahlık veriyor: Şimdi baygınlık geçirene kolonya dökülüyor ya, bu alışkanlık aslına bakarsak gül suyundan geliyor.

Eskiden bayılan hastalara gül suyu dökülürmüş. 30-40 yıldır kolonya kullanılıyor. Gül suyunun, ruh kararması anlamına gelen ‘yürek kabarması’na da iyi geldiği yine bu kaynaklarda yer ediniyor. Gül suyu, boğaza ve kulak ağrılarını gideriyor. Göz hastalıklarını tedavi ediyor. Göz kızarıklıkları, göz ağrıları için kullanılıyor. Cilt hastalıkları için de gül kullanılmış. Dinaveri’nin Kitabü’n-Nebat kitabından: “Gülü kurutup uylukta ve kasıkta çıkan çıbana koysalar yarar eder, eğer yenmiş derin çıbanlara vursalar et bitirir.” Sivilceleri iyileştiriyor: Ediye-yi Müfrede tıp kitabında da kurutulmuş gülün sivilcelere iyi geldiği yazıyor.
Gülün Faydaları – Anjin: Gül çiçeği ve yaprakları kaynatılıp balla tatlandırılarak gargara yapılır ve bu çaydan içilmeye devam edilir. – Boğaz iltihabı: Gül çiçeği ve yaprakları kaynatılıp balla tatlandırılarak gargara yapılır ve bu çaydan içilmeye devam edilir. – Kan temizleyici: Gül çiçeği ve yaprakları kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.

– Baş ağrısı: Gül yaprakları, selvi kozalağı ile kaynatılıp başa ve yüze sürülür. Bu çay, balla tatlandırılıp içilmeye devam edilir. – Ağız içi yaralar: Gül çiçekleri kaynatılıp balla tatlandırılıp gargara yapılır ve bu çaydan içilmeye devam edilir. – Göz kızarıklığı: Gül çiçeği kaynatılıp gözler pansuman yapılır. –

Deri bakımı: Gül çiçeği, az suda kaynatılıp süzülür, balla krem yapılıp cilde sürülürse, cildi canlandırır, temizler. –

Ter kokusu: Gül çiçekleri kaynatılıp balla tatlandırılarak içilir. –

Kızamık: Gül ,kaynatılıp süzülür, kızamık çıkaran çocuğa pamukla sürülür. – Tıkanık çözücü: Gül çiçeği kaynatılıp balla tatlandırılarak soğuk olarak içilirse,dalak ve karaciğerdeki tıkanıklığı çözer. –

İshal kesici: Gül çiçekleri kaynatılıp balla tatlandırılıp soğuk olarak içilmeye devam edilir. Gül’ün normalde herhangi bir yan tesiri yoktur. Süs olarak yetiştirilip de şifası için pek kullanılmayan bir nimettir. Gül sabrın rumuzudur. Gülün reçeli mideyi kuvvetlendirir.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir