Hatmi Çiçeği Nedir? Faydaları Nelerdir?

Hatmi Çiçeği Nedir? Faydaları Nelerdir?

Hatmi Çiçeği Nedir Faydaları Nelerdir

Hatmi Çiçeği Nedir Faydaları Nelerdir

Hatmi çiçeğinin faydaları içinde İlk olarak, kış aylarında çoğunlukla karşılaşılan direnmeçı öksürüklerin tedavisinden söz etmek gerekmektedir. Hatmi çiçeğinin, halk içinde, silindir çiçeği, hitmiye, gül hatmi, devegülü, hire şeklinde isimlerle de bilindiğinin hatırlatılması gerekmektedir.

Hatmi Çiçeğinin Faydaları nedir?

Halk içinde kuru öksürük adı ile anılan, ve kış aylarında pek çoğumuzun yaşamını negatif etkileyen öksürük türünün, ilerleyen aşamalarında üst solunum yolu enfeksiyonlarına niçin bulunduğunu hepimiz biliyoruz. Bunun sebebi, kuru öksürüğün, bademciklerde ve boğazda yarattığı tahribattır. Kuru öksürük sebebiyle yaratılan tahribatın hemen sonra ise elbet bakterilerin boğaza; ve üst solunum sistemine yerleşme olasılığı daha çok artmaktadır.Hatmi çiçeği ise tam bu aşamada devreye girer; ve inatçı kuru öksürüğün yaşamımızdaki olumsuz etkilerini ortadan kaldırmayı hedefler. Peki hatmi çiçeğinin faydalarından nasıl yararlanabiliriz? Hatmi çiçeğinin faydalarından yararlanmak için, Barış Manço’nun şarkısında belirttiği nane; ve limon kabuğu ile hatmi çiçeğini de karıştırıp kullanabiliriz, istersek de, yalnız hatmi çiçeği çayı hazırlayarak, hatmi çiçeğinin yararlarından yararlanabiliriz.

Hatmi Çiçeği Çayı Nasıl Yapılır?

Hatmi çiçeğinin faydaları içinde yer alan hatmi çiçeği çayı nasıl hazırlanmış olur; dilerseniz hatmi çiçeği çayı ile alakalı bilgilerimizi de sizlerle paylaşalım: Hatmi çiçeği çayı hazırlamak için, kaynatılmış bir fincan suyun içine bir tutam hatmi çiçeği atılır, ve karıştırıldıktan sonra, fincanın ağzı kapatılarak, hatmi çiçeğinin bu şekilde iki veya üç dakika demlenmesi sağlanır. Belirtilen sürenin sonucunda ise, hatmi çiçeğinin çayının içilmesi gerekmektedir. Sıcak olarak içilen; ve her seferinde taze olarak hazırlanması ihtiyaç duyulan hatmi çiçeği çayının günde iki yahut üç sefer içilmesi gerekmektedir. Hatmi çiçeği çayı, öksürüğün giderilmesini olanaklı hale getirecek; bununla birlikte, üst solunum yolu enfeksiyonlarına niçin olması olası bakterilerin boğazınıza yerleşmesi olanaksızlaşacaktır. Hatmi çiçeği çayının, boğazınızdaki rahatlama hissine, çok kısa sürede şahit olacaksınız.

Hatmi çiçeği çayı, yedi yaşını doldurmuş olan çocuklar tarafından da içilebilmekle birlikte, hatmi çiçeği çayının içilmesinden sonrasında, minimum yarım saat sigara içilmemesi gerekmektedir. Asitli içeceklerin de, hatmi çiçeği çayının peşinden içilmemesi gerekir. Asitli içecekler, boğazdaki tahriş hissini daha çok tetikleyecektir. Aslına bakarsak, hatmi çiçeği çayının içilmesinden sonra, mümkün olduğunca bir şey yiyip içmemelisiniz ki, hatmi çiçeğinin içeriğindeki maddeler, boğazınıza daha kolay tesir edebilsin…

 

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir