Havucun Faydaları Nelerdir?

Havucun Faydaları Nelerdir?

Havucun Faydaları Nelerdir

Havucun Faydaları Nelerdir

Havuç (Daucus carota), maydanozgiller (Apiaceae) familyasından, koni biçimindeki etli kökü için sebze olarak yetiştirilen iki senelik otsu bir kültür bitkisi.Türkçe’de yörelere bakılırsa gelinparmağı, pürçüklü, balkamış, deper otu, yerebatan, yer otu, yerekaçan, kızıl ot gibi değişik isimlerle kullanılır.Akdeniz ülkelerinde, Afrika’da, Avustralya’da, Yeni Zelanda’da ve Amerika’da çok yaygın olan bir sebzedir. 60 kadar türü bilinmektedir Havuç, A vitamini bakımından çok zengindir. Hem de diğer vitamin ve gıda maddelerine de sahiptir. Havuca rengini karoten verir.Bolca miktarda A vitamini barındıran Havuç B, C, D ve E vitaminleri açısından da çok zengindir. Ek olarak karoten, şeker ve fosfor ihtiva eder.Türkiye üretiminin %60’ı Ankara Beypazarı’nda gerçekleştirilmektedir. Halk içinde yörelere gore gelinparmağı, pürçüklü, balkamış, deper otu, yer otu, yerebatan, yerekaçan, kızıl ot gibi değişik isimlerle kullanılır.

Havucun malum Yararları:

Kabızlığı giderir, ishali keser. Bağırsak iltihaplarını ve böbrek ağrılarını giderir. Cilt ve göz hastalıklarını önler. Astım, bronşit benzer biçimde solunum yolu hastalıklarına ve öksürüğe karşı faydalıdır. Diş etlerini kuvvetlendirir. Görme gücünü artırır. İdrar ve gaz söktürücüdür. Bağlarırsakları çalıştırarak sindirime destek sağlar. Bağlarırsak kurtlarını düşürmeye iyi gelir. Vücuda, kalbe ve gözlere kuvvet verir. Cinsel gücü arttırır. Bitkinliğe ve Kansızlığa iyi gelir. Kalp krizi ve felç riskini azaltır. Sifalibitkileriniz Cilde tazelik ve canlılık verir. Cilt hastalıklarına karşı yararlıdır. Vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırmaya yardımcı olarak kanı temizler. Kandaki kolesterol oranını düşürerek, kalp hastalıkları ve damar sertliğine yararlıdır. Romatizma ve gut hastalığına iyi gelir. Anne sütünü arttırır. Havuç suyu mide ve bağlarırsak hastalıklarına da faydalıdır.

Havuç nasıl Kullanılır?

Havucun kökü, yaprakları ve tohumları kullanılır. Ek olarak havuçun suyu ve turşusu da tüketilir. Kurutulmuş tohumları kaynatılarak yapılan çay iştah açar ve anne sütünü arttırır. Havuç tohumu, ayrıca aybaşı kanamalarına da iyi gelir. Rendelenmiş havuca limon suyu katılarak hazırlanan maske özellikle yağlı ciltlere çok yararlıdır.

Etiketler: , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir