Kalp Dostu Alıç Ve Alıcın Faydaları Nelerdir?

Kalp Dostu Alıç Ve Alıcın Faydaları Nelerdir?

Kalp Dostu Alıç Ve Alıcın Faydaları Nelerdir?

Kalp Dostu Alıç Ve Alıcın Faydaları Nelerdir?

Botanik bilgi : 10 metreye kadar yükselebilen, dikenli, beyaz yada pembe çiçekli bir ağaçtır. Meyveleri 6-10 mm çapında, 1-3 tohumlu, esmer-kırmızı yada kırmızı renklidir. Hafif ekşimsi leziz meyveleri yenilmektedir. Bitkiye çok güçlü antioksidant özellikler veren flavonoid (flavonlar) bileşikleri açısından fazlaca zengindir. Meyveleri olgunlaştığında kırmızı ve sarımsı bir renk alan, yuvarlak görünümlü alıç, süs bitkisi olarak da kullanıyor. Alıç, Türkiye’de, derelere bakan yamaçlarda, kayalık, taşlık yerlerdeki çalılıklar içinde, ormanlarda ya da dağlık çevrelerde yetişiyor.

Alıç’ın Faydaları Nelerdir?

Kalp ritim bozuklukları (arrhythmias), sinirsel kalp çarpıntıları, kalp yetmezliği, ağır enfeksiyon hastalıkları sonrasındaki kalp kasları zafiyeti, kalp krizi sonrası, yüksek kan basıncı, damar sertliği alıç bitkisinin başarıyla kullanılabileceği alanlardır. Ama sabırlı ve disiplinli olmak gerekir. Çünkü bitkinin etkisi uzun süreli kullanımlar (4-8 hafta) sonucunda oluşmaya başlar ve bu pozitif etki gitgide artar. Bu bitki ek olarak, bedendeki sıvı birikimlerinin dışkılanmasını da sağlayabilir. Ayrıca; sinir sisteminde yatıştırıcı, spazmları azaltıcı, idrar söktürücü ve kabız yapıcı tesirleri de vardır. Alıç’ın ihtiva ettiği maddelerde vücutta birikme, zehirlilik ve huy yapma benzer biçimde özellikler olmadığından uzun süreli kullanıma uygundur.Ortalama 3 haftalık bir kullanımdan sonrasında kalp, damar sistemi ile beyinde pozitif yönde tesirleri görülmeye süregelen alıç, kan dolaşımını elde eden damarları genişleterek kuvvetlendirdiği benzer biçimde, kalbin daha çok kan ve oksijenle beslenmesini sağlıyor, yüksek tansiyon dengeliyor.Sağladığı faydalarla beyini de pozitif yönde etkileyen alıç, hafızanın güçlenmesinde de önemli rol oynuyor. Kalp kaslarını güçlendirici, kalpritim bozukluklarını düzenleyici etkiye sahip alıcın, koroner toplardamarların işlevlerini destekleyici, kalp krizi ondan sonra kalbi güçlendirici özellikleri de bulunuyor.
Mideye yararlıdır. Şiddetli kusmayı geçirir.
Kullanım Şekli: ”Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak-çiçek ve meyve karışımı, kaynamış bir bardak suyla haşlanır. 10 dakika bekletildikten sonra süzülür, balla tatlandırıldığında (şeker hastaları tatlandırma yapmamalı) tesiri daha da artar. Günde 2-3 bardak taze demlenmiş çay aç karnına veya öğün aralarında sıcak içilir.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir