Karahindiba Nedir? Faydaları Nelerdir?

Karahindiba Nedir? Faydaları Nelerdir?
Kara Hindi Baba Nedir

Karahindiba Nedir? Faydaları Nelerdir? Süt taşıyıcı, çok yıllık bir bitkidir, çiçekleri sandır. Kökleri Şifa verici olarak kullanılır. Yapraklar tabanda top-[almıştır, kenarları derin dişlidir. Kökleri sonbaharda, yapraklar çiçeklenmeye başlamadan toplanır. Karaciğer ve safra kesesi şikayeti olanlar için bulunmaz bir şifadır. Kabızlığı giderici, iştah açıcı, idrar arttırıcı, safra söktürücüdür. Haşarat sormaları dahil. vücutta meydana gelen şişlikler üzerinde de etkilidir. Halk arasında aslan dişi veya radika isimleriyle tanınır.

Kullanım yeri ve şekli:

* Yapraklarından salata yapılır; zeytinyağlı, limonu veya sirkeli olarak yenir. Bu salata mideyi güçlendirir. Salataya kökleri de eklenebilir. Ayrıca yapraklan pişirilerek yendiğinde, hafifçe kabızlık, kökleri ishal yapar.

* Karaciğer şikayetleri ve sarılıkta, kaynamakta olan bir litre suya, yaprak ve köklerinden 60 – 70 gr. konur, beş dakika daha kaynatın Aç karna, günde üç bardak içilir. Kökü ve yapraklan taze olarak sirkeyle birlikte yenmelidir.

* Yaprak ve köleleri, sirke ve şekerle verirse karaciğeri besler, her türlü karaciğer şikayetine şifa verir.

* Şeker hastaları kök ve saplarını çiğ olarak, her gün aç karna yemelidir. Yüzdeki ve gözlerdeki yorgunluğu gidermek için, yaprak ve köklerinden yapılan çayla göze pansuman, cilde hafif masaj yapılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir