Karabaş Otu Nedir? Karabaş Otunun Faydaları Nelerdir?

Karabaş Otu Nedir? Karabaş Otunun Faydaları Nelerdir?

karabaş otunun faydaları

karabaş otunun faydaları

Akdeniz bölgesine özgü bitkilerden biri olan karabaş otu Fransız lavantası, İspanyol lavantası olarak da bilinir ve Latince adı “Lavandula stoechas”dır. 30-100 santime kadar uzayan bitki, ilkbaharın son aylarında veya yaz aylarının başlangıcında çiçek açar. Çiçekleri pembe ve mor renkleri arasındadır. Karabaş otu geleneksel olarak sinirleri sakinleştirmek ve kan dolaşımını düzenlemek için tüketilmektedir. Hafızayı sağlamlaştırır Kan dolaşımını hızlandırır Damar tıkanıklığına iyi gelir Kanserli hücre oluşumunu yavaşlattığı söylenmektedir Sinirleri yatıştırır Sinirsel baş ağrısına iyi gelir İdrar yolu enfeksiyonu tedavisine yardımcı olur Harici olarak kullanıldığında egzama benzer biçimde cilt hastalıkları belirtilerini hafifletir Yaraların iyileşme sürecini kısaltır Kaygı ve stresi hafifletir Genel olarak enfeksiyonlara iyi geldiği söylenmektedir Antioksidanlar bakımından zengindir Sigarayı bırakmayı kolaylaştırır

Karabaş Otunun diğer Kullanım Alanları

Faydaları lavanta bitkisiyle benzeşen karabaş otu kozmetik sanayinde sabun ve parfüm yapımında kullanılan bitkiler arasındadır. Çiçekleri dökülmeye başlarken toplanan bitki gövdelerinden elde edilen yağ çeşitli cilt hastalıkları tedavisinde ve kremlerde sık kullanılır. Bu yağ bununla birlikte taze yaraları temizlemek için bir antiseptik olarak kullanılır. Rahatlatıcı ve kasları gevşetici etkisi nedeniyle tercih edilen masaj yağları arasındadır.

Karabaş Otunun Yan tesirleri

tertipli olarak ilaç kullanıyorsanız karabaş otunu doktorunuza danışmadan kullanmayın. Gebelik ve emzirme döneminde karabaş otu çayı içilmesi önerilmemektedir. Aşırı tüketimi mide bulantısı, baş dönmesi ve kusmaya yol açabilir. Bazı kaynaklarda günde 1 bardaktan fazla içilmemesi ve 15 gün kullandıktan sonrasında 15 gün ara verilmesi tavsiye edilmektedir.

Karabaş otu ülkemizde ve diğer Akdeniz ülkelerinde yaygın olarak kullanılmasına rağmen faydaları ve yan etkileri mevzusunda yapılan bilimsel araştırmaların sayısı çok yetersiz. Karabaş otunun kullanım alanları ve faydaları ile alakalı bilgiler, daha çok nesilden nesile aktarılan bilgilerden ve bir kaç nebat uzmanının tavsiyesinden oluşuyor. Bundan dolayı bu otu tertipli olarak tüketmeye başlamadan önce bir doktora danışmak olası yan etkilerinden korunmak adına en güvenli yol olacaktır.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir