Kardelen Çiçeği Ve Faydaları?

Kardelen Çiçeği Ve Faydaları?

Kardelen Çiçeği Ve Faydaları

Kardelen Çiçeği Ve Faydaları

Kardelen çiçeği kuzey ve Doğu Anadolu’da yetişen ve
ilkbaharda beyaz renkli sarkık çan halde çiçekler açan soğanlı bir bitki türüdür. Karlı günlerde çiçek verdiği için “yılın ilk çiçeği” denen kardelen ilk botanikçiler tarafından soğanlı menekşe olarak tanımlanır. Botanik bilimindeki adıyla Galanthus Nivalis kısaca kardelen kara benzeyen süt çiçeği anlamına gelir. Üstelik kardelen bir tek karda değil tüm şartlar sağlandığında su üzerinde bile çiçek açabiliyor.
İngiltere’nin ünlü bahçelerinde sıkça rastlanan bu çiçek eski zamanlardaki bahçe düzenlemelerinin ayrılmaz bir parçasıydı. Soğuk ve karlı kış günlerinde bile çiçek verebilmesi ve dayanıklılığı sayesinde peyzaj mimarlarının listesinde ilk sıralarda yer alıyordu.
Bu bitkinin otsu kısmı kalp kuvvetlendirici midevi ve adet söktürücü etki gösterir. Yumrusundan meydana getirilen lapa çıbanları olgunlaştırmaya yarar. Yumrularından elde edilmiş galantamin son yıllarda kas uyarıcı olarak özellikle çocuk felci hastalığında kullanılmaya başlamıştır. Galanthus elwesii adlı kardelen türü 1874 senesinde İzmir’in dağlık bölümlerinde bulunmuş ve botanik bilimine tanıtılmış. O günden sonrasında meydana getirilen çalışmalarda çiçeğin ükemizde 10′a yakın türü olduğu keşfedilmiş.
Kardelenin Anadolu’ da bir kaç türü yetişir bunlardan bazıları galanthus nivalis glanthus elwesii galantus latifolius’dur. Ortalama 900-1800 metre yükseklikte ve nemli humuslu toprakta kolayca yetişebilen eksi 15 aşama sıcaklıktan bile etkilenmeyen bu dayanıklı çiçekler ocak ayından mart sonuna kadar çiçek açabiliyor. Ülkemizden ihraç edilen soğanlı bitkiler arasında ilk sırada bulunan kardelen bu kategorinin kim bilir maksimum tanınan çiçeklerinden biri.

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir