Keçi Boynuzunun Faydaları Nelerdir?

Keçi Boynuzunun Faydaları Nelerdir?

Keçi Boynuzunun Faydaları Nelerdir

Keçi Boynuzunun Faydaları Nelerdir

Yaban Balı
Cenup Anadolu ve Akdeniz bölgesinde yetişen keçiboynuzu kimileri tarafından sevilerek yense de biroldukça kişi tarafından es geçiliyor. Oysa bu nebat ihtiva ettiği protein ve minerallerle yüzyıllardan beri sıhhat saçıyor.Keçiboynuzu anti allerjik ve antibakteriyel olan galik asit içermesiyle bağışıklık sistemini güçlendiriyor, alerjinin niçin olduğu nefes darlığı problemine karşı etkili bir ilaç görevi görüyor. Alerjik nefes darlığı problemi olanlar için keçiboynuzu pekmezi oldukca yarar sağlıyor.
Afrodizyak özelliği taşır. Sertleşme problemi ve iktidarsızlık probleminin giderilmesine yardımcı oluyor. Bu cinsel probleme haiz adamların keçiboynuzu kürü yapması tavsiye ediliyor. Hem de keçiboynuzu sperm sayısını arttırarak çocuk sahibi olamama riskini azaltıyor.İçerdiği yüksek ham selüloz sayesinde bağlarırsak hastalıklarıyla savaşıyor, bağlarırsak kurdu, tenya benzer biçimde bağırsak parazitlerinin yok olmasını sağlıyor. Çocuklarda ve yetişkinlerde ishale karşı kullanılabiliyorBalgam sökütürücü özelliğiyle sigara içenler için son derece fayda sağlıyor. Göğsü yumuşatıyor ve bronşları açıyor.Fosfor ve kalsiyum açısından zengin olması bakımından kemik erimesine karşı etkili bir koruma sağlıyor.Barındırdığı vitamin ve minerallerle diş ve diş eti hastalıklarıyla savaşıyor.Mide ve bağırsak gazlarını dışarı atarak şişkinliği gideriyor.Kanın zehirli maddelerini temizliyor ve kansızlığı gideriyor.Hafızayı güçlendiriyor ve konsantrasyonu arttırıyor
tertipli şekilde yenilen keçiboynuzu akciğer kanserine yakalanma riskini azaltıyor.Keçiboynuzu: 8-10 metre yüksekliğinde, devamlı yeşil kalan bir ağaç olan keçiboynuzu bitkisi siyah boynuz şeklinde meyvelere haizdir. Oldukça besleyici ve farklı tadıyla özel bir gıda olan keçiboynuzu, harnup olarak da bilinir. A, B ve E vitaminleri ile bolca oranda potasyum, kalsiyum ve fosfor ihtiva eder. Keçiboynuzu ve pekmezi yüksek besin değeri ile özellikle zayıflık çekenlere ve gelişim çağındaki çocuklara fazlaca faydalı bir besindir.
Keçiboynuzunun Faydaları: Nefes darlığına karşı çok etkili olan keçiboynuzu bronşları açar, göğsü yumuşatır ve göğüs ağrısını azaltır. Balgamı ve öksürüğü keser. Astımda yararlıdır. Akciğer kanserine karşı koruyucu tesir gösterir. Mide ve bağlarırsak hastalıklarında yararlıdır. Sinirleri rahatlatır. Vücudu şişmanlatır ve kan yapar. Cinsel isteği ve gücü arttırır. İktidarsızlığa ve sperm azlığına karşı çok yararlıdır. Özellikle çocukların zeka ve kemik gelişimini destek sunar. Hafızayı sağlamlaştırır ve dikkati arttırır. Kemik erimesini azaltır.Keçiboynuzu iyi mi kullanılır? Meyveleri taze ve kuru olarak yenir. Çekirdeklerinden de yararlanılır. Yaprakları ve dalları kurutulup kaynatılarak keçiboynuzu çayı yapılabilir. Ek olarak, keçiboynuzu pekmezi yapılır. Hergün tertipli olarak Keçiboynuzu pekmezi yiyerek yapılacak keçiboynuzu kürü özellikle kansızlık çekenlere ve sperm azlığı şikayeti olanlara çok yararlıdır. Keçiboynuzu çekirdeği öğütülüp suda kaynatıldıktan sonra lapa yapılarak vücuttaki şişkinlik ve yaralarar sürülürse çok faydası görülür. Bu lapa basur memelerine de sürülebilir.

Etiketler: , , , , , , ,

1 comment

  1. keçiboynuzu faydaları Ocak 7, 2016 at 9:31 pm Reply

    Keçiboynuzu Akdeniz ülkelerinde yetiştirilen enerji dolu sıra dışı bir bitkidir. Taze olarak tüketildiğinde çok tatlı bir tadı vardır. Şeker tadı veren bir sıvısı vardır dolayısı ile şeker atmanıza ve yerken yanında şekerli şeyler tüketmenize gerek yoktur. Görüntüsünden dolayı keçi boynuzu adı verilmiştir. Kurutularak yada ezmesi yapılarak taze olarak tüketilebilir. Keçiboynuzu yağlar , sodyum , karbonhidrat ve aynı zamanda a ve c vitaminleri açısından zengin bir bitkidir.
    Kalsiyum açısından zengindir, kemik sağlığına çok faydalıdır.
    E vitamini içerdiği için astım, bronşiti grip, nezle gibi hastalıklara faydalıdır.
    Sindirim sistemi sorunlarını çözer, şişkinliği giderir, bağırsakları temizler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir