Kedi Otu Nedir? Çakşır Kökü Nedir?

Kedi Otu Nedir?

Kedi Otu nedir

Kedi Otu nedir

kedi otugiller familyasından; Kedi otunun yaprakları kullanılmaz. Kedi otu kökü kullanılır. Kökleri az etli çok yıllık bir bitkidir. Kedi otu iki gruba ayrılır. bunlar boylarına göre ayrılır. Bazılarının boyu 4- 450 olur. Bazılarının ise 5- 550 kadar yükselir. Türkiye’de iki çeşitleri vardır. Küçük kedi otu ve dağ kedi otu gibidir.

 

Faydarı:

  • Ateşi Düşürür,
  • Mikrop Öldürücü Etkisi Vardır,
  • Yaraların iyileşmesini kolaylaştırır.
  • Stresi ve spazmları önler.
  • Sinirsel baş ağrılarına faydalıdır.
  • Baş dönmelerini giderir.
  • Sinir hastalıklarında faydalıdır.

Zararları nelerdir?

Asında pek fazla zararı yoktur. Tabi kullanan kişiler kullanma düzenini bozmadığı sürece. Ama bu bitkisel ilaçları herkesten almayınız. çünkü bu tür sektörler sadece para için döner. Yani verirsin paranı onlar alır gerisi hiç umurlarında olmaz. Bunun için bu ilaçları tv üzerinden kesinlikle sipariş etmeyiniz. Size başka bir ilaç gönderir hayatınızı karartabilirler.

Kedi Otu Nası Kullanıır:

Kedi otunun kökleri kullanılır. Kedi otunun kökleri önce bir güzel temizlendikten sonra güze bir yere serilir ve kurutulup kullanılır. Kurutulan parçaları kaynatılıp bir güzel içilir. Kedi orunun yapraklarını da her hangi bir yaranın üstüne bir güzel ezilip koyulursa yaranın iyileşmesine çabuk yardımcı olur. Kedi otunu çok fazla kullanmak’da zararlıdır. Örneğin kedi otunu fazla kullandığınız zaman baş ağrısı, halsizlik, sürekli uyku, hali, hazımsızlık ve benzeri yan etkiler görülebilir. Bu tür bitkileri almadan içeriğini okuyun hatta içiniz rahat olmazsa doktorunuza bile baş vurup gösteriniz. Kedi otu reçeteli uyku ilaçlarıyla kullanılmaz. Yan etki gösterebilir.

Kedi Otu Çayı Hazırlanışı

Kedi otu çayını ister sıcak ister soğuk suyla demleyip içebilirsiniz.

5 gram kökü (2 çay kaşığı) kedi otu kökünü kaynar suda 11 dakika beklettikten sonra süzülür ve içilme kıvamına gelir.

Bir kaşık ince kıyılmış kedi otu kökünü soğuk suda 9 10 saat beklettikten sonrada içebilirsiniz.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir