Kekik Nedir? Kekiğin Faydaları Nelerdir?

Kekik Nedir? Kekiğin Faydaları Nelerdir?

kekiğin faydaları

kekiğin faydaları

Kekiğin Faydaları (Yararları) Kekik ve kekik yağı Akciğerlerimiz ve bronşlar için çok faydalıdır. Göğsümüzü yumuşatıp kolay nefes solunum yapmamızı sağlar. Bronşit rahatsızlığına iyi gelir. Öksürük problemi var ise bunu keser. Mide ağrısını dindirir, mideyi üşüttüğümüz de yaşanmış olan problemler ile bağırsaklarımızın çalışmasını düzenleyicidir Kekik ve kekik yağı. Kekik ve kekik yağı sinirlerimizi yatıştırarak, bedenimize sakinlik verme yönünden de çok faydalıdır. Kadınların tane kanamasını düzenler, bu zamanda yaşanan ağrıların şiddetini düşürür Kekik ve kekik yağı. Kekik ve kekik yağı Ağız içinde oluşan yaraların iyileşmesinde de önemli bir faktördür. Kekiğin suyu ile meydana getirilen gargaralar bu yaraları tedavi eder. Alkol bağımlılığı olan kişileri de Kekik ve kekik yağı tedavi amaçlı kullanılır. Zayıf olan, çelimsiz ve güçsüz çocuklarda Kekik banyosuyla tedavi edilebilir.

Kekiğin Zararları

gebe olan kadınların düşük tehlikesi yaratabileceğinden dolayı Kekik ve kekik yağı kullanması sakıncalı olabilir. Troid bezlerinin çalışmasını arttırması sebebiyle Kekik yağı Guatr hastası olan kişiler tarafınca kullanmamalıdır. (Kekik çayı ise Guatr hastalarına bu şekilde etki göstermez kullanılabilir.)

Kekiğin Kullanımı

Kekik çayının hazırlanışı; 1 bardak suyun içine 2 çay kaşığı kekik konulup, suyun içinde ağzına kapak kapatarak kaynatılır. Daha sonrasında 10 dakika süresince demlenir ve demlendikten sonra süzülerek gün içinde 3 sefere kadar taze demlenmesi koşuluyla, karnınız açken veya öğün arasında soğumadan içebilirsiniz.

Kekik banyosunun hazırlanışı; Bir miktar Kurutulmuş olan Kekik, bir tülbent içine konur ve ağzı bağlanır. 3 litre kadar soğuk suyun içine koyup ısıtınız ama kaynatmayınız. Ağzını kapatıp 10-15 dakika süresince demleyin. Tülbent içindeki posayı güzelce sıkarak kekikle hazırladığınız suyunuzu banyo suyuna ekleyiniz. Yıkana cağınız suyun fazla sıcak olmamasına ve banyo sürenizin 20 dakikayı aşmamasına özen gösteriniz.

Kekik yağının kullanımı; kendi çocukluğumdan da bildiğim bu yöntem hala uygulanmaktadır. Karın ağrısı, gaz ya da mide üşütmesi gibi durumlarda üzerine 1 damla kekik yağını kesme şekerin üzerine damlatarak yiyin. Fazlaca keskin ve acı tadı olmasına karşın problemleri kısa sürede çözdüğünü göreceksiniz. İçinize ve boğazlara yoğun bir sıcaklık sağlar. Ayrıca ağrıyan bölgelere masaj yardımıyla sürülerek de verdiği ısı sayesinde ağrıyı geçirerek şifa olur.

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir