Keten Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Keten Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Keten Tohumu Nedir, Keten Tohumu Faydaları Nelerdir

Keten Tohumu Nedir, Keten Tohumu Faydaları Nelerdir

Keten tohumu genellikle Akdeniz ikliminde yetişen uzun boylu bir bitkidir. Bitkinin çok güzel gösterişli mavi çiçekleri vardır. Çiçeklerin içerisindeki tohumlarda yaklaşık iki veya üç tane susama benzeyen taneler oluşur. bunlara keten tohumu adı verilir. Keten tohumu Omega-3 açısından çok zengindir. Hayvansal kaynaklar dışında B12 vitaminine sahip olan en önemli bitkisel kaynaklardandır. Keten tohumu tohum halinde tüketebildiğiniz gibi öğütülmüş olarak keten tohumu yağı olarak keten tohumu kapsülleri olarak da piyasada satılmaktadır.

Keten tohumunun faydaları nelerdir?

Keten tohumunun faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. En önemlisi de Omega-3 ve B12 faydalarıdır. Keten tohumu, hücre zarıyla alakalı bütün dokularda, iç organların dış zarlarında ve ciltte etkilidir. Cilt ile alakalı problemlerde, cilt yaralanmalarında, enzama gibi cilt rahatsızlıklarında keten tohumu ve yağı çok önemlidir. Faydalı olduğu görülmüştür.

  1. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  2. Öksürüğe çok faydalıdır.
  3. Ciğerlerin temizlenmesine.
  4. Kalp koruyucudur.
  5. Keten tohumun en çok kullanıldığı hastalık sindirim sistemidir. Yani bağırsakların boşalmasını sağlamak, kabızlığı gidermek, mide rahatsızlıklarını önlemek gibi sindirim sistemini rahatlatıcı özellikleri vardır.
  6. Keten tohumu, sinir iletiminin sağlanması,
  7. Sinirlerin güçlendirilmesi.
  8. Depresif davranışların ve unutkanlığın önlenmesi ve hafızanın güçlendirilmesin de kullanılır.

Keten Tohumunun Zararları Var Mı?

Keten tohumu çok faydalı olmasıyla birlikte eğer kullanımın da bir hata yapılırsa çok zararlı hale gelebilir. keten tohumunun öncelikle ilk zararı yanlış şekilde muhafaza edilmesi. Eğer keten tohumunu uzun süre bekletirseniz veya tarihi geçerse toksit etkiler ortaya çıkıp bağışıklık sistemine zarar verebilir. Keten tohumu erken mahsul olabilir. Erken mahsul olduğu zaman vücutta yan etkileri karın ağrısı ile birlikte ishal, bulantı ve kusma görülebilir. Böyle belirtiler verirse keten tohumunun daha olgunlaşmadan piyasaya sürüldüğünü anlayabilirsiniz. Yada keten tohumu alerjik belirtiler gösterebilir bazı vücutlarda. vücutta alerji veya başka bir belirti verirse doktorunuza baş vurunuz. Şeker ilacı ile birlikte kullanılacak keten tohumu reaksiyona yol açabileceği için tüketmeden önce mutlaka doktora başvurmaları gerekir.

Keten Tohumu Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

Keten tohumu zayıflatma diyetlerinde, zayıflatma maksatlı kullanılır. Fakat keten tohumunu bir destek olarak kullanmalısınız. Bir mucize beklememelisiniz. Ama destek ürünü olarak ara öğünlerde yada salatalarınıza, yoğurdunuza, çorbanıza ekleyerek kullanabilirsiniz. Yağsız salatalara keten tohumundan 2 tatlı kaşığı ilave ederek yağ alımı sağlanabilir. Salatanın lif ve posa içeriğini arttırarak bağırsak hareketini güçlendirirsiniz. Salatanın sizi daha çok tok tutmasını sağlar. Ayrıca salatanın Omega-3 ve B12 içeriğini arttırmış olursunuz. Daha çok önerilen kullanım şekilleri : Tane olarak, yada öğütülmüş olarak kullanılmalıdır. Yağı çok fazla kullanılmamalıdır. Tane olarak çiğnendiği zaman iyi çiğnenmesi veya ıslatılarak yenilmelidir. Nefes ve yutkunma problemleri yaşayanlar öğütülmüş keten tohumu kullanmaları daha uygundur. 

Keten Tohumunu Nasıl Tüketebiliriz?

Keten tohumunun tüketim şekli farklılıklar gösterebilir. Sizin isteğinize ve vücudunuzun ihtiyacına göre farklı şekillerde tüketebilirsiniz. Sindirimi güçlendirmek ve bağırsak hareketlerini arttırmak için keten tohumunu öğütülmüş şekilde salatalarınızda, yoğurdunuz da veya çorbanıza kullanabilip posayı arttırarak kabızlık şikayetlerinin önüne geçebilirsiniz. Öğütülmüş keten tohumu bu yönden faydalıdır. Eğer tane olarak tüketiyorsanız keten tohumu çok fazla bağırsak hareketleri olmayan kişiler keten tohumu yeni tüketmeye başlayacaklarsa tane şeklinde ıslatılarak kullanabilir. Keten Tohumu Diyette Öğütülmüş ve tane şeklinde diyete eklenir’ki sindirim sisteminin hareketlerini artırmak Yine keten tohumunun Yine bağırsağın hızlandırması için birebirdir. Keten Tohumunun Omega 3 Ve Vitaminlerinden faydalanmak için Diyetlerimiz i Özellikle zayıflamak için yapılabilir. Birde Piyasada Keten Tohumu Yağ Olarak Tüketilmektedir. Yağ Olarak Bulunmaktadır. Eğer Çok Güvendiğiniz Yerden Alıyorsanız Koyu Renkli Cam Kavanozlarda, karanlık ortamda sakladığınız keten tohumu yağını günde 1- 1,5 Bir tatlı kaşığı kadar Tüketebilirsiniz.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir