Kimyon Nedir? Kimyonun Faydaları Nelerdir?

Kimyon Nedir? Kimyonun Faydaları Nelerdir?

kimyon  faydaları

kimyon faydaları

Maydanozgillerden bir bitkinin kuru,ıtırlı tohumlarıdır.Malum en eski baharatlardan dır.15-20 santimetre uzunlukta bir bitkidir.Çin’de ve Hindistan’da çok yetişmekle beraber yurdumuzda Doğu ve Akdeniz bölgesinde yetişir.Tohumlar yarım cm. Kadar uzun,koyu sarı renktedir.Kimyon tohumları çok keskin ve hoş kokuludur.Keskin kokusu ve hazzıyla baharatların içinde özel yeri vardır.Genellikle toz olarak kullanılır.Kimyonun sinirleri uyarıcı,mideyi yatıştırıcı ve bağırsak gazını giderici özelliği vardır. Avrupa’nın büyük bir kısmında ve Akdeniz ülkelerinde yetişen Karaman kimyonu olarak bilinen bir türü de bulunur.

KULLANILDIĞI yerler:

Yurdumuzda özellikle kıyma ile yapılmış köfteler de,et ürünleri (sucuklar,sosis vb.),bazı kebaplarda,turşularda,lezzet verici olarak kullanılır.İtalyanlar tuzlu bisküvilerin hamuruna kimyon ilave ederek hazırladıkları tuzlu bisküvileri aperatif olarak ikram eder.Hollandalılar özel peynirlerini kimyonla kullandırılır. Almanya’nın bazı bölgelerinde ise kimyonlu ekmek yapılmaktadır.Karaman kimyonu ise,böbrek,karaciğer, gibi yiyeceklere pişmeden önce serpilir.Hazımsızlığa çok iyi geldiği için özellikle hazmı güç olan yiyeceklerde kullanılır..
Yiyeceklere ve özel içeceklere koku ve tat vermek amacıyla kullanılır..
Genel olarak toz şekilde,yiyeceklerin hazırlanması esnasında ilave edildikten sonra kullanılır..

FAYDALARI:
iştah açar. Hazımsızlığı giderir.
Mide ve bağırsaklarda gaz birikmesini önler.
Birikmiş gazı söktürür.
Hava yutmayı önler.
Sinirleri yatıştırır.
Sinirsel baş dönmelerini keser.
Anne sütünü artırır.
Hayz gününün tertipli olmasını sağlar.
İdrar söktürür.
Yüksek tansiyonu düşürür.
bağırsak solucanlarının düşürülmesine destek verir.
Romatizma ve şişmanlıkta faydalıdır.

KİMYONUN KULLANIŞI:

İlaç olarak kullanımı toz halinde direkt veya suyla kaynatılarak yapılır. Sirke ve su ile kaynatılıp içilirse nefes darlığına karşı faydalı olur. İltihaplı yaraların üzerine konursa iyileşmesine yardımcı olur. Kimyon yağı adale ve romatizma ağrılarına iyi gelir. Kimyon yağı hamilelikte kullanılmamalıdır. Ek olarak, kimyon yağı sürülen bölgeyi güneşten korumak gerekir.

Ayı: Kimyon tohumunun çayı yapılmadan hemen önce öğütülmesi yada öğütülmeden çayının yapılması tavsiye edilir. Öğütülmüş olarak satılan kimyonun (tozu) kalite bakımından düşüktür ve hoş olmayan bir kokuya sahiptir. Kimyon tohumu öğütüldükten 24 saat sonrasında kullanılmaz ise birleşimindeki durağan yağlar bozularak aromasını bozar. Bir kahve kaşığı taze öğütülmüş (günlük öğütmek gerekir) yada hafif ezilmiş Kimyon tohumu demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynar su eklenerek 5-10 dk demlenmesi beklenir ve sonra süzülerek içilir.

ÇAY HARMANLARI:

Bah: Kimyon tohumu ve Eter yağı başka her türlü sulu,etli yemekler ve çorbalara, sebze, patates, peynir, salata, ekmek ve özellikle de lahanalı yiyeceklere katılır. Lahanalı yemekler şişkinlik yapabilir, işte bu durumda yemeğe bir miktar Kimyon tohumu 7 katılır ise şişkinlik giderilebilir.

Ar: Kimyon tohumu su buğu ile damıtılarak (destilasyon) Eter yağı elde edilir. Bu Eter yağından 2-3 damla yemek ve çorbalara katılır. Eter yağı da başta; antidepresif (depresyonu önleyici), krampları çözücü, şişkinliği giderici, safra artırıcı, iştah açıcı ve hafif cinsel gücü artırıcı özelliklere sahiptir. 2-3 damla bir kesme şekere veya bir parça ekmeğe damlatılarak alınabilir.

“MÜHİM NOT”:”Hamileler kullanmamalıdır.”
Tarife uyulduğunda malum bir yan tesiri yoktur fakat Eterik yağı çok etkili olduğundan 2-3 damla kullanılmalıdır. H.Ş. Peygamber Efendimiz “Sizlere Sinameki, Tereyağı, Bal ve Kimyonu tavsiye ederim, zira bunlar Şâm’dan başka her derde devadır” buyurmuşlardır. Sâm’ın ne olduğu sorulduğunda; ölüm demiştir.

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir