Kısırlık Nedenleri? Kısırlık İçin Bitkisel Tedavi

Kısırlık Nedenleri? Kısırlık İçin Bitkisel Tedavi

Kadınla erkek normal cinsel birleşmede bulundukları, gebeliği önleyici hiçbir tedbir almadıkları halde gebeliğin gelmeyişidir. Erkekte meydana kekte kısırlığın belli başlı sebepleri arasında, erbezlerinin yeterli sperma üretemeyişi, sperm morfolojilerinin bozukluğu ve hareketlerinin zayıflığı, spermaları penisin ucuna ileten kanalların tıkalı oluşu yüzünden meninin döl yoluna bırakılamayışı, yumurtaların küçük yaşta torbalara inerek gelişmesini tamamlamayışı, testis damarlarındaki varisleşme sayılabilir. Bu durum kadınlarda daha karmaşıktır. Yumurta üretiminin düzensiz yumurtaların fallup borularına veya buradan dil yatağına geçmelerini engelleyen yapıda bir bozukluk, döl yatağındaki bazı hastalıklar, adet hallerinin düzensizliği, yumurtanın olgunlaşmadan döl yatağına düşmesi kadınlarda kısırlık sebebi olabilir. Kısırlığa irsi ve yapısal faktörlerin yol açması da mümkündür. Bel soğukluğu, guatr ve kabakulak gibi hastalıklar, sigara, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı, psikolojik ve nörolojik sebepler gebeliği engelleyici fak-törler arasındadır. Erkeklerde spermlerin sayısını artırıcı ve hareketlendirici kadınlarda ise yumurtalarını güçlendirici gıdalar kullanılır.

Tedavisi: Kısırlık konusunda aşağıdaki bitki formüllerinden istifade edilir.

*iki kilo bala, 100 gram arı sütüyle 100 gram polen konur, iyice karıştırılır. Yemeklerden önce birer  yemek kaşığı yenir.

* Isırgan yaprağı çay gibi demlenerek balla tatlandırılır. Günde üç bardak içilir.

* Bir bardak suya toz haline getirilmiş, bir tatlı kaşığı böğürtlen kökü konur, beş dakika kaynatılır. Günde üç defa birer bardak içilir.

* Bir kaba, bir miktar fındıkla, aynı miktarlarda Antep fıstığı, ceviz, badem ve çam fıstığı konur, karıştırılır. Başka bir kaba, bir miktar kuru üzümle, aynı miktarlarda dut kurusu, kayısı, incir ve hurma konur, karıştırılır. Sabah ve akşam kaplardaki kuru yemişlerden gerek erkek, gerekse kadın birer avuç yer.

Erkeğin yumurtaları küçükse;

* Bir avuç defne tohum ve yaprağı, yarım litre suda kaynatın Su içinde yumurtalara hafifçe masaj yapılır.

* Eğer erkek yumurtalarında (testis) varise benzeyen kan damarları görülüyorsa; iki litre suya yarım kilo pırasa konur, yarım saat kaynatın Bu sıvı içinde yumurtalara masaj yapılır.

Kadının adeti düzenli değilse:

* Bir kilo süte iki demet maydanoz konur, kaynatın Süt kaynarken, buharında hazneye gelecek şekilde durulur.

* Küçük bir tencerede kaynamak-ta olan bir miktar suya, 2 – 3 adet beyaz soğan (gümüş soğanı) dilimlenir, su kaynarken buharı hazne içine gelecek şekilde üzerinde durulur. Pişen soğanlar kasık ve hazne üzerine bağlanarak yatılır.

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir