Kudret Narı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kudret Narı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kudret Narı Nedir, Faydaları Nelerdir

Kudret Narı Nedir, Faydaları Nelerdir

Bir yıllık otsu ve tırmanıcı bir bitkidir, çiçekleri sarıdır. Yapraklan asma yapraklanan benzer şekilde parçalıdır. Hafif tüylü ve köşeli bir gövdesi vardır. Meyveleri iğ biçiminde olup üzeri pürtüklüdür; önceleri yeşil olan rengi olgunlaştıkça sararır, turuncuya dönüşür. Bol çekirdeğidir, çekirdeklerin etrafında kan kırmızısı renginde ve yumuşak eti andıran bir tabaka bulu-nur. Bunun altında sert, Üzerleri desenli, kenarları tırtıklı ve kahverengi çekirdekler görülür. Meyveleri ham olarak toplanıp, güneşte bekletilince sarıya dönüşür. Daha ziyade tropikal iklimlerde yetişen bir bitkidir. Ülkemizin Bursa yöresinde yetiştirilmektedir. Halk arasında acayip elması, mucize elması ve papara isimleriyle de bilinir.
Ülser ve kolit gibi mide ve bağırsak rahatsızlıklarını iyileştirici, yaraları tedavi edici, bağırsak yumuşatıcı ve kanı temizleyicidir. Kansere karşı da etkili olduğu söylenir. Fareler üzerindeki yapılan deneylerde müspet sonuçlar alınmıştır.

Kullanım yeri ve şekli:

* Kudret narı meyvesi olgunlaşınca ezilerek kavanozlara konur ve 1 – 2 gün bekletilir. Sonra kavanozun dibinde biriken acı su alınır ve üzeri iyice örtülecek şekilde zeytinyağı veya badem yağı konur ve beklemeye bırakılır. İlk anda kudret narından elde edilen acı su, ciltteki sivilcelere ve yüzdeki kaşıntı ve kırışıklıklara şifa vericidir. Yalnız, çabuk bozulur, hemen kullanılmalıdır. Buzdolabında bekletilirse bozulma süresi uzar. Kavanozda beklemeye bırakılan kudret narı, ara-da bir karıştırılmalı, zeytinyağı kudret narının üstünü her zaman örtüşmelidir. Aksi halde kudret narı çabucak küflenir ve bozulur.

* Yanıklar üzerinde (birinci ve ikinci derecedeki yanıklar dahil), fevkalade etkilidir. Kudret narı yağı ile kudret narı eriyiği karışımı, yanıldar üzerine sarılır. Pansuman her akşam tekrarlanır.

* Şeker hastaları, mide ve barsak rahatsızlıklarında zeytinyağlı kudret narını çekinmeden kullanabilirler. Kudret narının tadı, rayihası ve alımı balla güzelleştiği için, onunla yarı yarıya karıştırılarak kullanılır. Zeytinyağlı ve bal karışımlı kudret narı ilk iki gün, sabah  akşam, yemeklerden yarım saat önce birer çay kaşığı, sonraki iki gün, sabah – akşam yemeklerden yarım saat önce birer tatlı kaşığı, daha sonraki iki gün ise, sabah  akşam yine yemeklerden yarım saat önce birer yemek kaşığı yenir. (Hasta daha sonra şifa verici dozu kendi ayarlar. Ne miktarda yemesi halinde şifa buluyorsa, o miktarda yer.) Ballı ve zeytinyağlı kudret narı yenirken, içine çörek otu yağı da ilave edilirse, mide ve bağırsak gazı şikayetleri de kesilir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir